Hlavní obsah

Zácpa se může projevit i na pleti. Jak a proč?

Foto: surowa, Shutterstock.com

Foto: surowa, Shutterstock.com

Akné a zácpa spolu zdánlivě nesouvisí. Ale skutečně jen zdánlivě. Špatný stav střev se totiž podílí i na nezdravém vzhledu pleti. Pokud tedy dostanete pod kontrolu zácpu, existuje vysoká pravděpodobnost, že se zbavíte i potíží s hormonálním akné.

Článek

Když si nemůžete dojít na velkou a ulevit si od nafouklého břicha, protože vám to zkrátka nejde, je to velmi nepříjemné (své o tom ví až polovina žen, které na zácpu trpí víc než muži). Pokud se k tomu navíc přidá výsev ošklivých pupínků značících akné, nálada klesá pod bod mrazu a k potížím fyzickým se přidávají i ty psychické. Možná by vás přitom nenapadlo, že tyto dvě nepříjemnosti spolu mohou souviset. Pokud se tedy chcete zbavit akné, měli byste se nejdříve zbavit zácpy.

Častý spouštěč akné

Řada dermatologů se shoduje v názoru, že nemohou pacientům pomoci vyléčit hormonální akné, pokud jim nejprve nepomohou vyřešit zácpu.

„Zácpa může vést ke změně střevního mikrobiomu s přemnožením fekálních baktérií a nastartováním zánětlivého procesu v organismu. Chronický problém se zácpou se tak může odrazit i na stavu pleti,“ vysvětluje, jak to funguje, docentka Monika Arenbergerová z Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK.

Vyprázdnění alespoň jednou denně je zásadní pro odstranění odpadních produktů z těla, což zabraňuje jejich zpětnému vstřebání do krve. Když odpad tlí ve střevech, může se skrze jejich sliznici dostat do krve a jejím prostřednictvím do celého těla, kde působí řadu problémů a jedním z nich je právě akné.

Foto: gpointstudio, Shutterstock.com

Špatný stav střev se podepisuje i na nezdravém vzhledu pletiFoto: gpointstudio, Shutterstock.com

Co způsobuje zácpu a jak souvisí s pletí

Mezi nejčastější příčiny zácpy patří strava s nízkým obsahem probiotik a vlákniny, špatný pitný režim a nedostatek pravidelného pohybu. To vše totiž podporuje dobrou střevní peristaltiku, a pokud se jí těchto faktorů nedostává, střeva leniví a přestávají pracovat tak, jak by měla.

„Na tom se může podílet i nadužívání projímadel, která při časté konzumaci působí opačně – střeva si na servis zvyknou a bez něj odmítají fungovat,“ říká dermatolog MUDr. Miloš Kravciv z Lékařského domu Praha 7.

Mnoho pacientů s akné ale také trpí řadou dědičných chorob (proto má akné často genetickou příčinu), které mohou vést ke stagnaci jater. To pak ovlivňuje produkci žluči, která může snižovat pohyblivost tlustého střeva, což vede k zácpě a skrze ni i k akné.

Další z mnoha příčin (i důsledků) zácpy je nevyvážený mikrobiom, tedy poměr všech bakterií, virů, kvasinek a dalšího ve střevech. Právě tato nevyváženost je při výskytu akné velmi častá. Když nepřátelské bakterie nadměrně rostou a převažují nad těmi přátelskými, může to vést k fermentaci požitého jídla, což vytváří plyny, které brání střevům v optimální pohyblivosti.

Foto: Kittisak Jirasittichai, Shutterstock.com

Když střeva nefungují, odpadní produkty v nich tlí, skrze jejich sliznici se vstřebávají do krve a činí problémy, k nimž patří i aknéFoto: Kittisak Jirasittichai, Shutterstock.com

Proč je zácpa pro akné tak špatná

Hormonální akné je často také výsledkem nerovnováhy mezi hladinami pohlavních hormonů estrogenu a progesteronu. Cílem léčby hormonálního akné (hlavně v pubertě, ale i například během těhotenství nebo v přechodu) je vyvážení těchto hormonů a zácpa to může neuvěřitelně ztěžovat. A pokud tlusté střevo nepracuje, jak má, estrogen zůstává v těle a zhoršuje akné. Je to začarovaný kruh.

Jak si ulevit od zácpy i akné

Pokud tedy trpíte zácpou i akné, existuje poměrně velká naděje, že pokud vyřešíte potíže s vyprazdňováním, postupně se zbavíte i nepříjemností s pletí. „Léčba akné je komplexní. Jedním z přístupů je změna životního stylu včetně stravy. Ta by měla být racionální, zbytková a bez významného množství tuků,“ radí Monika Arenbergerová. Proti zácpě vám pomůže hlavně dostatek probiotik a vlákniny, dodržování pitného režimu a pravidelný pohyb.

Reklama