Hlavní obsah

10 pravd a mýtů o migréně

Foto: thinkstock

Migréna není jen úporná bolest hlavy

Jedna strana hlavy bolestivě pulzuje, v tom vás jako blesk zasáhne denní světlo a i ten nejmenší pohyb hlavou je přímo nesnesitelný. Pomalu se začnou přidávat pocity na zvracení, nevolnost, citlivost na zvuky, poruchy vidění, deprese – ano, patrně máte migrénu. Odhalili jsme zajímavé skutečnosti o této zákeřné bolesti!

Článek

Podle slov neurologa Jana Mlčocha „podstata vzniku migrény nebyla dosud objasněna“. Ví se ale, že k migrénovým spouštěčům jednoznačně patří stres, nepravidelná strava, kofein, červené víno, čokoláda, nedostatek spánku, světelné efekty, menstruace.

„Za vznikem migrény stojí často snížené prokrvení mozku a následné rozšíření cév, které přivádějí krev do mozku krev. Kvůli rozšíření potom tlačí na nervy. Současně s tím se uvolní látky, které začnou působit na různých místech v těle. Výsledkem je další rozšíření cév a vznik zánětu, tedy bolesti nazývané migréna," pokračuje neurolog Jan Mlčoch.

O migrénách se toho povídá hodně, ale pravdou je, že:

1. Migrény nejsou jen horší bolesti hlavy

„Migréna je syndrom, ve kterém se často vyskytuje více příznaků současně, a je provázena kaskádou mozkových příhod," říká neurolog Jan Mlčoch. Běžné bolesti hlavy jsou výsledkem zúžení krevních cév, migrény jsou způsobeny jejich rozšířením. Je možné si od nich ulevit, ale neexistuje žádný lék, který by migrénu vymazal jednou provždy.

2. Migrénami netrpí jen ženy

Pravdou je, že ženy jsou na migrénu náchylnější, běžně je trápí od puberty a trvají zhruba do čtyřicítky. V tomto rozmezí na ženy doléhají výrazné hormonální změny (puberta, těhotenství). Opakované migrény způsobuje hlavně nerovnováha mezi estrogeny a progesterony. Vyšší hladina estrogenů, často v době těhotenství, migrénu zlepší. Naopak nižší hladina ji může zhoršit, což bývá nejčastěji v období menstruace. Oddechnout si mohou ženy až po padesátce. Migrény jsou v tomto věku dost vzácné, protože tělo již přestává ženské hormony produkovat.

Foto: thinkstock

V případě migrény jde ve skutečnosti o záchvatovité onemocnění mozku

3. Premenstruační syndrom může způsobovat migrény

Tyto dva stavy bývají někdy propojeny, ale není to dogma, ne všechny ženy v období před menstruací trpí na migrény a ne všechny ženy s migrénami trápí premenstruační syndrom. Migrény, které se objeví pár dní před menstruací nebo po ní a souvisejí s poklesem hladiny estrogenu, se nazývají menstruační migrény. Některým ženám poskytnou úlevu antikoncepční pilulky, díky nimž se může četnost opakování menstruačních migrén značně snížit.

4. Neplatí, že ženy trpí na migrény, protože je ovlivňují emoce

Takové tvrzení je samozřejmě nesmysl! A už vůbec neplatí, že hysterky jsou i migreničky. „Emocionální stres může uvolnit chemické látky, které vyprovokují migrénu a v mozku způsobí cévní expanzi. Pokud vedete stresující způsob života, jste zranitelnější, tím pádem můžete být i k migrénám náchylnější," říká psychiatr MUDr. Petr Nevšímal. Je ale mnoho žen, které migrénu ze stresu nedostanou, protože umí stres ovládnout.

5. Ne na každou migrénu stačí běžné léky na bolest

Protože migrénu mohou vyvolávat různé příznaky, běžně dostupné léky na bolest nemusí vždy zabrat. Vůči některým spouštěčům migrén (hluk, světlo) jsou léky bezmocné. Tyto léky pouze zmírňují příznaky. „Léky na bolest jako třeba Ibuprofen a Paralen snižují napětí, proto vám pomohou od bolesti hlavy, ale ne od migrény. Pro střední až těžké migrény jsou nevhodné, v takových případech se předepisují syntetická narkotika," uvádí PharmDr. Iveta Juklíčková. Přestože léky přinášejí alespoň nějaký pocit úlevy, dejte pozor, některé při pravidelném užívání způsobují návyk.

6. Migrény se nedědí, ale...

...dědičná je náchylnost na ně! Dítě, kde jeden rodič je migrenik, má 50% šanci stát se jím také, a riziko stoupá na 75%, pokud migrény trápí oba rodiče. 20% riziko hrozí lidem, pokud migrénami trpí vzdálené příbuzenstvo. Na dědičné migrény je ale méně náchylné mužské pohlaví. Pokud chlapec zdědí gen, je menší pravděpodobnost, že ho zasáhnou migrény. Může ale geny přenést na své dcery, u nichž je větší pravděpodobnost, že migrény poznají.

Foto: thinkstock

Po padesátce se velkému procentu žen trpících migrénou uleví. Do té doby nezbývá než čekat

7. Migrénu způsobují psychické problémy

Pravda je, že migrény, deprese a úzkost chodí často spolu. Příčiny se však mohou překrývat – například deprese mohou být také dědičné, ale migrény se vám mohou vyhýbat. Tedy ne každý s depresí dostane migrény, a naopak. Stejné je to pak i s léčbou. Budete-li brát na deprese antidepresiva, nemusí vám ulevit od migrény, a pokud berete léky na migrénu, můžete přitom dál propadat depresím.

8. Kofein dokáže zmírnit migrénu

Pokud jste na kofeinu závislé, může se u vás migréna ozvat jak z jeho přemíry, tak i z jeho nedostatku. Kofein ale nemusí být jen zabiják. Ve spojení s léky proti bolesti může zmírnit lehčí až střední migrény. Kofein totiž zvyšuje účinky léků proti bolesti až o 40 %.

9. I potraviny spouštějí migrény

Některé migreničky jsou citlivé na zrající sýry, čokoládu nebo uzeniny, jiným nevadí. Pokud máte po některých potravinách příznaky migrény, musíte se jim vyvarovat. Také záleží na tom, kdy jíte. Jezte každý den ve stejnou dobu. Chybějící nebo odkládaná jídla jsou často klíčovým spouštěčem migrén. S tím souvisí i pravidelný spánek a pohyb.

10. Ženy migreničky nejsou méněcenné

Nedovolte, aby vám tento mýtus změnil život a znemožnil vám řádnou léčbu. Trpíte-li migrénami nejste bláznivé, ani slabé nebo druhořadé, ale máte skutečný, biologicky definovaný problém. Nevěřte v nic jiného!

Tip redakce: Další důležité informace o migrénách najdete ve článku Migréna: Nenechte ji vyhrát!.

A jak to máte s migrénou vy?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama