Hlavní obsah

Banánové slupky nevyhazujte! Tipy, jak je ještě využít

Foto: Dean Drobot, Shutterstock.com
19. 7. 2018

Máte rádi banány? Pokud toto ovoce jíte často, děláte dobře svému tělu z mnoha důvodů. Víte ale, že vám mohou být banány nápomocné i poté, co je sníte? Banánové slupky mají neuvěřitelně široké spektrum využití! Zlepší vám pleť, vyleští stříbro a pomůžou dokonce i s hemeroidy!

Článek

Asi málokoho by napadlo, že něco tak obyčejného, jako jsou slupky od banánů, by se mohlo hodit i v domácnosti nebo na zahradě. Slupky jsou ale užitečné. Zjišťovali jsme, kde všude a jak se dají využít!

Proti pupínkům, vráskám i jizvám

Díky velkému obsahu hořčíku a draslíku mají banány i banánové slupky blahodárný vliv na pleť. Trpíte-li akné, vyzkoušejte peeling těmito slupkami. Vnitřní stranou slupky si potřete obličej, vitaminy obsažené v ovoci snižují projevy podráždění a zánětu, čímž proti pupínkům účinně bojují. Je však důležité vybírat ovoce, které nebylo ošetřeny chemicky, tedy banány s certifikací.

Slupky od banánů dobře působí také proti vráskám, a to díky velkému obsahu antioxidantů a vitaminu C. Třikrát týdně si po dobu 30 minut přikládejte slupky od banánů vnitřní stranou na obličej a nechte působit. Poté se umyjte a pokožku hydratujte krémem. Pokud budete postup pravidelně opakovat, vrásky by měly být brzy méně výrazné. Podobné účinky mají banánové slupky i na jizvy. Banánový peeling má totiž mimo jiné i schopnost snižovat otoky a zmírňovat zarudnutí a zjizvení.

Foto: Syda Productions, Shutterstock.com

Látky obsažené v banánech i jejich slupkách jsou dobré na pleť, proti akné i jiným problémům

Přírodní leštěnka

Udržovat svůj domov krásný a čistý je pro většinu z vás pravděpodobně samozřejmostí. To s sebou ale nese časté výdaje a také dost nezdravé a neekologické chemie. Máme pro vás skvělý tip! Kupte si banány a jejich zbytky využijte jako přírodní leštěnku na nábytek, obuv nebo na stříbrné šperky. Obsahují totiž kyseliny, které zvládnou vyleštit vše zmíněné, včetně zčernalého stříbra, velmi snadno. Stačí kouskem vnitřní strany slupky potírat postižená místa a následně vyleštit jemným hadříkem. Pro koncentrovanější leštěnku pak stačí seškrábané vnitřky slupek rozmixovat se lžící vody.

Na zářivý úsměv…

Podobně jako o vaše šperky se slupky od banánů postarají také o skvrny od kouření, kávy a vína na vašich zubech. Vnitřní vrstvou slupky si zuby přejíždějte alespoň minutu a půl každý den: nejenže si tím zajistíte zářivější úsměv, ale ještě svým zubům dodáte draslík a hořčík, které jsou pro zdravou sklovinu velmi důležité.

Foto: Alliance, Shutterstock.com

Kyselina obsažená v banánových slupkách má mít bělicí účinky. Zkuste je místo pudru na zuby pro zářivý úsměv

… i zadřenou třísku

Zadřela se vám tříska a vy ji zaboha nemůžete vytáhnout? Zkuste tento babský recept: na postižené místo dejte kousek banánové slupky – opět vnitřní stranou – a přelepte náplastí. Do druhého dne by enzymy z banánu měly třísku z těla „vytáhnout“. Údajně mají totiž schopnost přitahovat cizí předměty z těla k povrchu kůže.

Kožní problémy a bradavice zmizí

Podobnou radu jako u třísky máme i v případě, že vás trápí malé bradavičky. Kus slupky si položte vnitřní stranou na bradavici a dobře přelepte náplastí. Nechte působit přes noc a opakujte po dobu deseti dní. Postupem času by měly tyto výrůstky jednoduše zmizet. Podobně by měly slupky od banánů pomoci také s hemoroidy: vše, co podle babského receptu musíte udělat, je, potírat postiženou část vnitřní stranou slupky asi 5krát denně, po dobu pěti minut.

Peeling z banánových slupek by měl pomoct i s menšími kožními problémy, jelikož zbaví pleť odumřelých buněk a kyselina z banánu dokonce dovede utlumit nepříjemné svědění po štípnutí nebo třeba alergickou reakci na kosmetické přípravky.

Skvělé přírodní antidepresivum

Banánové slupky jsou velmi bohaté na serotonin, známý také jako hormon štěstí. Ten je pro spokojený život velmi důležitý. Zejména pak ve složitém životním období je třeba dělat vše proto, abyste si jeho hladinu udržovali. Pokud se rozhodnete vyzkoušet toto přírodní antidepresivum, bude vám stačit, když celé slupky deset minut povaříte, rozmixujete, naředíte trochou vody a směs vypijete. Samozřejmě nelze čekat zázraky po jednom užití. Tento lektvar štěstí byste si měli dopřávat pravidelně.

U všech těchto podomácku vytvořených receptů a „vylepšováků“ však platí, že ovoce nesmí být chemicky ošetřené. Hlídejte proto původ banánů, aby v sobě neměly víc negativních než pozitivních látek.

Vyzkoušíte některou z našich rad?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek