Hlavní obsah

Do obchoďáku i do redakce: Seriály z pracovních prostředí

Foto: Zbyněk Pecák / CNC / Profimedia

Foto: Zbyněk Pecák / CNC / Profimedia

Pro někoho jde o prostředí, ve kterém se cítí jako doma, pro jiného o zcela neznámý svět. Seriály z různých pracovních oblastí jsou plné úsměvných stereotypů, bizarních situací a problémů, které jsou občas mnohem skutečnější, než byste čekali.

Článek

Každé povolání má nějaká pozitiva i negativa. Naprosté většině lidí se nepodaří vyzkoušet si během života víc než pár pracovních oborů – a mnozí o to doopravdy ani nestojí. Ale jsou tu seriály, a tak můžete bez obav nahlédnout pod ruce chirurgům, ajťákům nebo právníkům. Příběhy přitom berte s rezervou: cílem tvůrců je diváky především pobavit a ne věrně zachytit konkrétní pracovní prostředí.

Superstore

Vysílání sitcomu z prostředí velkého obchoďáku v St. Louis začalo v roce 2015 a celkem vzniklo šest řad. Zábavný seriál vyobrazuje různé druhy zaměstnanců a zabývá se nejen jejich vzájemnými vztahy, ale také chováním a přístupem k zákazníkům a různými vtipnými i vyhrocenými situacemi na obchodní ploše i v „zákulisí“. V sitcomu si zahráli například America Ferrera (37) nebo Ben Feldman (41).

Foto: Profimedia.cz

V obchoďáku nejsou nouze o bizarní situace, kterých se účastní i America Ferrera a Ben FeldmanFoto: Profimedia.cz

Kancl

Dnes už legendární je seriál z kancelářského prostředí, který se vysílal mezi lety 2005 až 2012 a snaží se vzbudit dojem, že je natočený formou dokumentu. Soužití zaměstnanců společnosti Dunder Mifflin přináší řadu absurdních a od reality odtržených situací, ale vždy s náznakem skutečnosti. V roli potrhlého vedoucího pobočky Michaela Garyho Scotta exceluje komediální herec Steve Carell (59).

Foto: Profimedia.cz

Michael Scott je naprosto příšerný šéf, ale myslí si o sobě něco jinéhoFoto: Profimedia.cz

Chirurgové

Vysílání od roku 2005 do roku 2021 zajistilo dramatickému seriálu z nemocničního prostředí už osmnáct sérií. V roce 2007 získal Zlatý glóbus za nejlepší seriál. Děj se točí nejen kolem osudů jednotlivých pacientů, ale také kolem soukromí lidí pracujících v nemocnici. V hlavní roli lékařky se divákům představila Ellen Pompeo (52). V seriálu hrála i Katherine Heigl (43) nebo Patrick Dempsey (56).

Foto: Profimedia.cz

Patrick Dempsey a Ellen Pompeo při natáčení první sérieFoto: Profimedia.cz

Troufalky

Všem, kdo chtějí nahlédnout do vzrušujícího zákulisí výroby ženského magazínu, by určitě neměl uniknout tento seriál. Zatím má pět sérií a první se vysílala v roce 2017. Děj sleduje život tří kamarádek, které pracují v jednom z největších ženských časopisů v New Yorku. Není tu samozřejmě nouze ani o pěknou módní podívanou, ale scénář se často dotýká i vážnějších témat.

Foto: Profimedia.cz

Tři kamarádky řeší problémy v práci i v osobním životě. Zleva Katie Stevens (29), Aisha Dee (28) a Meghann Fahy (31)Foto: Profimedia.cz

Kravaťáci

Do světa paragrafů, zákonů, práva a pořádku zavedl diváky komediální seriál vysílaný mezi lety 2011 a 2019, kdy se stihlo celkem devět řad. Zahrála si v něm i Meghan Markle (40), později manželka prince Harryho (37). Děj se odehrává v newyorské advokátní kanceláři a Mike Ross v podání Patricka J. Adamse (40) řeší složité právní případy, přestože se mu nepodařilo dokončit vysokou školu. Nedostatečné vzdělání kompenzuje vysokou inteligencí a absenci diplomu se snaží utajit.

Foto: Profimedia.cz

Kravaťáci proslavili Meghan Markle – zahrála si asistentku RachelFoto: Profimedia.cz

Dokonalý svět

Svět ženského magazínu, ale pěkně po česku, zprostředkovává šestnáctidílný seriál vysílaný v roce 2010. Tvůrkyně módního časopisu Grace se sice snaží radit čtenářkám, co mají nosit a jak se mají chovat, samy ovšem řeší nemálo osobních problémů, s nimiž si nevědí rady. V roli Michelle, sebevědomé módní ředitelky, se představila Jitka Čvančarová (43) a věčně unavenou šéfredaktorku Andreu, která se snaží zvládat práci, vztah i děti, si zahrála Tereza Brodská (53).

Foto: Zbyněk Pecák / CNC / Profimedia

V seriálu se objevila i Hana Maciuchová (✝75) jako manželka prezidenta, na snímku s Terezou BrodskouFoto: Zbyněk Pecák / CNC / Profimedia

Ajťáci

Svět, kterému nemá člověk jakožto BFU (běžný fyzický uživatel) moc šanci porozumět, ukazuje oblíbený britský komediální seriál. Čtyři řady se vysílaly mezi lety 2006 až 2010. Zábavné vyobrazení zaměstnanců IT oddělení jako lidí neschopných zařadit se do normálního života je sice stereotypní, ale diváky opravdu pobaví.

Foto: Profimedia.cz

Hlavní role si zahráli Richard Ayoade (44), Katherine Parkinson (43) a Chris O’Dowd (42)Foto: Profimedia.cz

Profesní seriály nejsou nic nového a i u nás máme majstrštyky. Pamatujete legendární Ženu za pultem a Nemocnici na kraji města?

Reklama