Hlavní obsah

Jste stále unaveni? Může za tím být anémie

Foto: WAYHOME studio, Shutterstock.com

Máte v poslední době pocit, jako byste měli vybité baterky? Může to být důsledek chladného jara a toho, že jste ještě nenachytali dost sluníčka, ale třeba za tím může být i anémie.

Článek

Déletrvající únava, ale i celková slabost a nenálada mohou signalizovat, že trpíte anémií, tedy chudokrevností. Jde o poruchu krvetvorby, která způsobí, že červené krvinky nejsou schopny přenášet potřebné množství kyslíku, což snižuje výkon orgánů a celého těla. Jak anémii poznat a proč ji co nejdřív konzultovat s lékařem?

Příznaky chudokrevnosti

Mezi hlavní příznaky anémie patří únava, celková slabost, psychická nepohoda, nechutenství a třeba i bledá kůže. Lidé trpící chudokrevností mohou mít častěji závrať, bolesti hlavy nebo pociťují náhlé bušení srdce. Pozorovat lze i dušnost, lomivost nehtů, padání vlasů, objevují se prasklé koutky nebo častější infekce. Zmíněné příznaky ale provázejí i jiné choroby a případnou anémii odhalí až rozbor krve.

Co ukáže rozbor krve

V krevním vzorku se primárně zjišťuje koncentrace červeného krevního barviva hemoglobinu. Je součástí červených krvinek a právě ono je nosičem kyslíku. Je-li jeho množství nižší než 120 g/l u žen a 135 g/l u mužů, pak je anémie pravděpodobná a musí se zjistit její příčina a nastavit léčebný plán.

Foto: Shidlovski, Shutterstock.com

Zda je příčinou vašich potíží anémie, to prokáže rozbor krve

Příčiny anémie

Podle příčin vzniku lze chudokrevnost rozdělit do několika skupin. Následující druhy jsou nejčastější, ovšem nikoli jediné. Jen odborné vyšetření prokáže původ a určí nejlepší druh léčby.

1. Nedostatek železa

Nejčastější druh chudokrevnosti je sideropenická anémie. „Dlouhodobý deficit železa vede k nedostatku tvorby hemoglobinu a následnému snížení velikosti a počtu červených krvinek,“ vysvětluje MUDr. Marek Antoš z laboratoře Synlab. Tělo získává železo hlavně z červeného masa a jater, ryb, luštěnin, vajec, mléka a zelené zeleniny. Tuto anémii může způsobit i větší ztráta krve či menstruační krvácení. Léčí se dodáním železa, někdy i formou doplňků stravy.

2. Nedostatek vitaminu B12 a B9

Další typ anémie vzniká v důsledku nedostatku vitaminu B12, který je nezbytný pro dostatečnou tvorbu červených krvinek. Tělo důležitou látku získává z masa, vajec, ryb a mléka. V rostlinné stravě se nevyskytuje, proto jsou anémií tohoto typu nejčastěji ohroženi vegani. Stejný druh chudokrevnosti může vzniknout i při nedostatku kyseliny listové (= vitaminu B9).

3. Chronická onemocnění

Chudokrevnost může doprovázet i některá chronická onemocnění, jako je revmatoidní artritida, selhání ledvin a jater, chronické infekce, zhoubné nádory nebo zánětlivá střevní onemocnění. „Při nevysvětlitelné anémii je třeba vždy zkontrolovat i ledviny. Zvlášť důležité je to u lidí, kteří mají zároveň diabetes nebo vysoký krevní tlak. Ledviny produkují hormon erytropoetin, který v kostní dřeni iniciuje krvetvorbu. Pokud ledviny nefungují správně, v těle tento hormon chybí a vzniká anémie,“ upozorňuje Roman Štilec, primář dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Pardubicích. Léčba anémie způsobené selháním ledvin se někdy řeší podáváním erytropoetinu.

Foto: Ekaterina Markelova, Shutterstock.com

Přírodním zdrojem železa je červené maso, ale i luštěniny, ořechy, vejce nebo některé druhy zeleniny

Prevence anémie

Základem ochrany před chudokrevností je pestrý jídelníček, který by měl obsahovat zdroje železa, tedy maso, ryby, mořské plody, vejce, luštěniny a zeleninu. Pro vstřebávání železa je důležitý i dostatek vitaminů C, E a B12 a kyseliny listové. Vegani by měli chodit na preventivní odběry a hladinu železa hlídat, protože špenát, brokolice a další jsou sice na železo bohaté, ale obsahují i organické kyseliny, které brání jeho vstupu do těla, a nedostatek vitaminu B12 jeho vstřebávání dále snižuje.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek