Hlavní obsah

Krásnější vlasy po zimě: Žádný stres a správné vitamíny

Foto: Irina Bg, Shutterstock.com

Foto: Irina Bg, Shutterstock.com

Lámou se, třepí, jsou suché a ještě padají. Po zimě to není nic neobvyklého. Jak kvalitu vlasů vylepšit, co jíst a kdy je vhodné sáhnout po doplňcích stravy?

Článek

Nemají vaše vlasy svůj den už týden, nebo dokonce měsíc? Neignorujte to a popřemýšlejte nad příčinou problému. Vlasy nejvíc padají na podzim a na jaře, kdy jsou vyčerpané, stejně jako my, po dlouhé zimě. Co s tím můžete dělat a jak jim dopřát trochu dopingu?

Zima a čepice

Ke kvalitě vlasů nepřispívá střídání teplot. Čepice je chrání před mrazem, ale zároveň vlasy elektrizuje a ty pak mohou být vysušené. Pokud s tím máte problém, sáhněte po hydratačním šamponu i kondicionéru. Vaší denní rutinou by se mělo stát i pár kapek oleje do konečků před spaním. Nemusíte se bát, vlasy to nezmastí a dostanou to, co potřebují, stejně jako třeba vaše ruce, které denně mažete.

Vyzkoušejte péči i o pokožku hlavy. „Nezapomínejte na pravidlo, že zdravá vlasová pokožka rovná se zdravé vlasy,“ říká Lenka Kašpaříková, tricholožka (vlasová poradkyně) a majitelka vlasového centra a kliniky zdraví Clinical Hair.

Suché pokožce prospěje masáž olejem: kokosovým, mandlovým nebo arganovým. Jemně jimi masírujte hlavu a pak vlasy umyjte klasicky šamponem. Jelikož se pokožka hlavy nyní nepotí tolik jako v létě, stačí si mýt vlasy zhruba po dvou až třech dnech. Na oplachování používejte jen vlažnou vodu.

Vlasy: hormony i stres

Co když vás ale netrápí „jen“ roztřepené konečky, ale větší padání vlasů? Na vinně může být hormonální nerovnováha, nedostatek minerálů nebo přemíra vitaminu A a selenu. Podle dermatoložky Petry Moravcové z Perfect Clinic za tím často stojí i stres nebo náhlý úbytek hmotnosti.

Přemíra stresu může spustit i onemocnění s názvem alopecie areata, při němž vypadávají vlasy rychle a vzniknou lysiny. Udržet si dobrou náladu v dnešní době zní trochu jako utopie, přesto, musíme se snažit nejen v zájmu krásných vlasů.

Vlasový doping

Vyvážený jídelníček je alfou a omegou všeho. „Jako první pomoc při padání vlasů je dobré zvýšit konzumaci vitaminu C, bílkovin či luštěnin,“ radí dermatoložka Petra Moravcová. Doporučuje se ještě doplňovat železo (červené maso, špenát), vápník (mléčné výrobky, mák), jód (mléčné výrobky, ryby), zinek (semínka, ryby, červené maso), křemík a vitamin E (oříšky, listová zelenina, mrkev).

Možností, jak doplnit klíčové látky, jsou i vlasové doplňky stravy. Kdy je ten správný čas si je naordinovat? „Kdykoliv, když se vám na vlasech něco nezdá – jsou suché, lámavé, mastné, padají a podobně. V zimě nebo například při náročnější životosprávě je vhodné užívat doplňky stravy preventivně,“ doporučuje Lenka Kašpaříková.

Doplňky stravy často obsahují kombinaci, která prospívá nejen vlasů, ale i pleti a nehtům. „Aby byl jejich účinek zaručený a dobře viditelný, je dobré je brát minimálně tři měsíce v kuse. Užívat je lze i dlouhodobě, občas je ale potřeba udělat pauzu, a to například tak, že šest měsíců doplněk užíváte, jeden měsíc vynecháte a opět šest měsíců užíváte. O tom, který typ zvolit a na jakou kombinaci s dalšími vitaminy si dát pozor, je dobré poradit se s odborníkem“ uzavírá téma Lenka Kašpaříková. Nebojte se tedy oslovit dermatologa, trichologa nebo svého kadeřníka.

Tipy pro krásné vlasy

Foto: Archiv firem

Zleva: Kapsle Iraltone, 949 Kč (60 kapslí), prodává Tarsio; Kapsle pro vlasy, kůži i nehty GS Eladen, 449 Kč (90 kapslí), prodává Benu lékárnaFoto: Archiv firem

Foto: Archiv firem

Zleva: Doplněk stravy Glycovit Derma H, 680 Kč (64 kapslí), prodává Clinical hair; Želé pro růst vlasů Beauty Gummies, Sephora Collection, 390 Kč (60 kapslí), prodává SephoraFoto: Archiv firem

Foto: Archiv firem

Zleva: Doplněk stravy pro vlasy Beautiful Hair by Anna Brandejs, 800 Kč (60 kapslí), prodává Medaprex; Doplněk stravy Vlasy, kůže, nehty, Renovality, 319 Kč (60 kapslí)Foto: Archiv firem

Foto: Archiv firem

Zleva: Bylinný komplex pro krásnější vlasy a jejich růst, #BojovníkZaVlasyKrásnější, 1450 Kč (60 kapslí), prodává Luxusní vlasy; Doplněk stravy pro vlasy, kůži a nehty, MedPharma, 180 Kč (67 kapslí)Foto: Archiv firem

Reklama

Související témata: