Hlavní obsah

Léto v kalhotkách. Na co pozor, aby vás nepostihly problémy?

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Do letních teplot pečlivě vybíráte lichotivé šortky nebo šaty se slušivým střihem? Věnujte stejnou péči i tomu, co je ostatním sice skryto, ale vaši pozornost si zaslouží. Nevhodné spodní prádlo totiž umí právě v letním parnu přivodit nejednu komplikaci.

Článek

Ideální prádlo do letních dnů je bavlněné, klasického střihu a patřičné velikosti. Nejlépe saje pot, nedráždí materiálem ani střihem a po použití ho lze hygienicky vyprat a přežehlit, aby v něm nepřežívaly cizorodé látky. Syntetické materiály, tanga nebo krajky znamenají větší riziko vzniku různých infekcí a podráždění. Co vše v létě hrozí častěji než jindy?

1. Otlaky a opruzeniny

Kalhotky by neměly škrtit, zařezávat se a způsobovat bolestivé otlaky. To samozřejmě platí celoročně, v létě se ale víc potíte, kůže se může odřít a případné odřeniny a opruzeniny se budou hůř hojit. Máte-li v šuplíku pár nepadnoucích modelů, je nejvyšší čas provést pořádnou čistku.

2. Vlhko od potu

Pocení je přirozený proces a v létě se mu nevyhnete. V podpaží ho zmírní antiperspirant nebo deodorant. Pokud je užíváte i na vnitřní strany stehen či třísla, dělejte to opatrně a vyhněte se přitom intimním partiím. Vhodnější jsou nedráždivé přípravky bez parfemace. Prádlo volte ze savých materiálů, pomoci mohou i speciální funkční modely s příměsí bambusu nebo stříbra. Na sport s sebou mějte raději prádlo na převlečení a nezůstávejte ve vlhkém. Nejenže vám v něm nebude příjemně, ale stává se líhní pro bakterie a viry.

Foto: Happy_Nati, Shutterstock.com

Krajky jsou krásné, v horku v nich ale nemusí být právě příjemně

3. Nelibý zápach

Převlékat si prádlo denně je pravidlo, které vám nedělá problém dodržovat. Jenže když jste na vodě, festivalu nebo po vydařeném večírku skončíte na gauči u kamarádky, mohou jít návyky stranou. Pokud s sebou nemáte čisté prádlo na převléknutí nebo se nemáte kde osprchovat, může vám být nepříjemný lepivý výtok v kalhotkách nebo výraznější zápach. Mějte po ruce intimní vlhčené ubrousky nebo intimky. Vejdou se do malé kabelky a komfort zachovají i při delším nošení kalhotek. Anebo použité prádlo sbalte a zůstaňte klidně naostro.

4. Nenadálý výtok

Neobvykle hustý tvarohovitý výtok, zejména provází-li ho svědění a pálení při močení, je příznak vaginální mykózy. Alespoň jednou ji zažije 80 % žen a polovině se potíže vracejí. „Mykóza se dá do pohybu kvůli porušení rovnováhy na poševní sliznici a přemnožení běžných poševních kvasinek,“ vysvětluje Petr Pícha, primář pražské kliniky GynCentrum.

O problém si koledujete v prádle ze syntetických materiálů, v těsném a neprodyšném oblečení – v létě především v plavkách. Pozor na nedostatečné teploty při praní, ale i parfemovaná mýdla, ta se na intimní hygienu nehodí. Vliv mohou mít i léky a zdravotní stav. „Mykózy se více objevují u žen, které se léčí antibiotiky či užívají hormonální antikoncepci, častější jsou také u diabetiček,“ dodává primář Jan Lacheta z kliniky Iscare.

Foto: Towfiqu ahamed barbhuiya, Shutterstock.com

Intimní potíže může ovlivňovat i jídelníček, kouření, nemoci a užívané léky včetně hormonální antikoncepce

5. Štípání a svědění

Postihla vás mykóza, nebo bakteriální infekce? Pro laika – zvlášť když má potíže poprvé – je těžké rozpoznat, o jaký problém se jedná, nepříjemné řezání a pálení provázejí všechny. „Mnohé ženy neumějí rozlišovat typ vaginální infekce, a tak volí nesprávnou léčbu,“ varuje gynekolog Tomáš Fait ze 2. LF UK. Nevhodné přípravky pak ještě víc naruší vaginální prostředí a prodlouží léčbu.

Jako první pomoc funguje jednoduchý domácí test pro samodiagnostiku vaginálních infekcí, kdy během čtvrthodiny zjistíte, zda je původce vašich potíží bakterie, nebo kvasinka. V lékárně pak seženete volně prodejné čípky a gely určené přímo na konkrétní problém.

U všech intimních zánětů fungují jako úleva i prevence čaj z aloisie trojlisté, probiotické vaginální tablety, sedací koupele s houbou Pythium oligandrum, přípravky intimní hygieny s kyselinou mléčnou nebo celková enzymoterapie, která tlumí účinky zánětu a podporuje imunitní mechanismy.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek