Hlavní obsah

Listová zelenina. Která prospěje pleti, dietě či imunitě

Foto: New Africa, Shutterstock.com
21. 10. 2021

Podzim není jen sezonou dýní a cuket. Na talíři by vám neměla ani v chladném období roku chybět listová zelenina. S vaší imunitou dokáže totiž hotové divy.

Článek

K podzimu patří dýňová polévka, zázvorový čaj a koláč z čerstvých jablek. V kuchyni by ale měl mít své místo i hlávkový salát, mangold nebo čekanka a další druhy listové zeleniny. Doplní vám vitaminy A a C, nezbytné v boji s virózami i podzimní únavou.

Listy špenátu, mangoldu nebo zelí se hodí do čerstvých salátů, smoothie, k pečení i k masu. Na podzim máte možná chuť spíše na teplé pokrmy, listovou zeleninu ale zkuste konzumovat co nejčastěji syrovou, tím si zachovává nejvíce živin. Háklivé na teplo jsou zejména vitaminy A a C, tolik potřebné pro silnou imunitu. Listová zelenina je ale zdrojem i antioxidantů a karotenoidů, které chrání srdce, bojují s volnými radikály a pomáhají předcházet mnoha druhům rakoviny.

1. Špenát proti vráskám, rýmě i rakovině 

„Čerstvý špenát obsahuje vysoké množství živin, zejména kyselinu listovou, lutein, vlákninu a vitamin C,“ vysvětlujte Tereza Havrlandová, zakladatelka společnosti Lifefood. Špenát zlepšuje činnost srdce, svalů či očí a díky obsahu beta karotenu si poradí také s projevy stárnutí a zpomaluje tvorbu vrásek. Má antioxidační účinky a dokáže bojovat s volnými radikály v těle, což pomáhá i proti rakovině. Působí ale také protizánětlivě, stimuluje činnost imunitního systému a chrání srdce a cévy. Beta karoten umí také prodloužit letní opálení a v případě potřeby se v těle přeměňuje na vitamin A, tedy vitamin dlouhověkosti. Ten je důležitý v prevenci cukrovky, kardiovaskulárních chorob i běžných respiračních onemocnění.

Foto: 7713 Photography, Shutterstock.com

Čerstvý špenát je plný vitaminu C, ale obsahuje i vlákninu

2. Kapusta je důležitá pro oči

V listové zelenině, hlavně v kapustě, špenátu, zelí, mangoldu a římském salátu, najdete lutein. „Lutein je žlutý karotenoid s antioxidačními účinky. Hromadí se v sítnici a chrání ji tak, že pohlcuje modré světlo a ničí volné radikály,“ prozrazuje výživová poradkyně Zuzana Kala Grofová. Je tak nezbytný v boji proti očním zákalům, zejména šedému zákalu.

3. Červené zelí chrání muže

Červené, růžové či oranžové zbarvení ovoce a zeleniny souvisí s obsahem karotenoidu lykopenu. Najít ho můžete v melounech, rajčatech, červených paprikách, ale i červeném zelí. I lykopen je silný antioxidant, pomáhá předcházet například rakovině plic nebo rakovině prostaty. Snižuje riziko infarktu a je také nezbytný pro zdraví kostí, takže působí preventivně proti nebezpečné osteoporóze.

Foto: Larisa Blinova, Shutterstock.com

Červené zelí by měli jíst hlavně muži, pomáhá předcházet rakovině prostaty

4. Hlávkový salát při dietě

Nízkým obsahem kalorií se může pochlubit hlávkový salát, sto gramů má jen 71 kJ. Hodí se proto při hubnutí. Je bohatý i na vodu a vlákninu, díky čemuž dokáže zasytit. Prospívá proti zlému cholesterolu, pomáhá lepšímu využití bílkovin z potravy, nevyvolává nárůst hladiny cukru v krvi, neboť se řadí mezi potraviny s nízkým glykemickým indexem. Jeho konzumace pomáhá také proti únavě a nespavosti a posiluje nervy.

5. Kadeřávek zažene menstruační křeče

Zejména ženám by v jídelníčku neměl chybět kadeřávek. Doplní vitamin K, který je nezbytný pro činnosti jater, ale i při silném menstruačním krvácení. Pomáhá lepšímu vstřebávání vápníku, je proto prospěšný pro kosti a pro prevenci osteoporózy. Kadeřávek ale pomáhá i imunitě, je totiž bohatý na vitamin A a C. Doporučené denní množství céčka doplní jen sto gramů této zeleniny! Díky draslíku snižuje krevní tlak a předchází diabetu. Prospěje i vaší psychice a dodá ztracenou vitalitu.

6. Čekanka vyčistí močové cesty

Při ledvinových kamenech nebo zánětech močových cest může přinést úlevu čekanka. Pomáhá ale také při zácpě, má totiž prebiotické účinky a slouží jako podpora pro růst probiotik. Ty jsou důležité jak pro zdravé trávení, tak pro imunitu, i ta sídlí ve střevech. Díky své hořké chuti pomáhá i při hubnutí, tlumí totiž chuť na sladké. Doplní také hořčík, železo a vitaminy A, B a C.

Udělejte si třeba čekankový salát s parmezánem. A víte, co je další superbomba? Kvašená zelenina. Co všechno tam patří? 

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek