Hlavní obsah

Otékají vám nohy? Na vině může být i srdeční selhání!

Foto: Roman Samborskyi, Shutterstock.com

Foto: Roman Samborskyi, Shutterstock.com

Otoky nohou obtěžují život spoustě lidem. Důvodů je hodně. Od drobností, které můžete snadno sami změnit, až po závažné zdravotní problémy, jako jsou nebezpečné křečové žíly nebo dokonce selhání srdce. Co všechno může za oteklé nohy a kdy se raději vydat k lékaři?

Článek

Dlouhé sezení, stání, nedostatek pohybu nebo nadbytečná kila můžou být příčinou nepříjemných otoků dolních končetin. Zrovna tak za nimi ale může stát chronická žilní nedostatečnost nebo srdeční selhání. Trpíte i vy otékáním nohou? Pak zbystřete!

1. Žilní trombóza

Žilní trombóza (srážení krve, které vede k ucpání) je velmi nebezpečná a může skončit i smrtí. Je zrádná v tom, že přichází znenadání a téměř bez obtíží. Jeden z hlavních příznaků jsou právě otoky a bolesti nohou. Rozvíjí se totiž většinou v oblasti lýtek a stehen. Někdy bývá důsledkem takzvaného syndromu turistické třídy, tedy když musíte, například v letadle, dlouho sedět. Ohroženi jsou dále kuřáci a obézní, ale můžete k ní mít i rodinné dispozice. Pokud se k otokům přidá zvýšená dušnost, rychle k doktorovi!

2. Dlouhé sezení/stání

Daleko nejdůležitějším důvodem oteklých nohou je ale obyčejný nedostatek pohybu. Když se nohy nehýbou, neprokrvují se. Kvůli statické pozici – ať už vsedě, nebo ve stoje, se v dolních končetinách hromadí krev, která způsobuje nepříjemné mravenčení, bolesti a otoky.

3. Křečové žíly

Ze stejného důvodu, tedy nedostatku pohybu, mohou vzniknout i varixy neboli křečové žíly. Ty trápí až 50 procent lidí, zvlášť pak starších padesáti let. Po šedesátce jimi trpí dokonce každý druhý člověk. A právě křečové žíly jsou často doprovázeny nepříjemnými otoky nohou (cvičení proti křečovým žilám).

Foto: zlikovec, Shutterstock.com

Součástí léčby křečových žil je i bandážFoto: zlikovec, Shutterstock.com

4. Nadváha

Dalším důvodem oteklých nohou může být i větší nadváha nebo přímo obezita. Silní lidé totiž často zadržují v těle vodu, a když se nahromadí, může vzniknout otok. Tlustí lidé navíc obvykle příliš nesportují a to také přispívá ke křečovým žilám a nepříjemnému otékání.

5. Těhotenství

Také v těhotenství  nohy často otékají. Zejména ženy ve druhém trimestru mívají s otoky končetin problémy. Tělo totiž zadržuje v tomto období mnohem více vody, aby se dítě správně vyvíjelo. Spolu se zvětšujícím se břichem a fyziologickými změnami navíc dochází ke stlačování žil, ve kterých je větší tlak, a to pak může zapříčinit vznik otoků kolem kotníků a lýtek.

Foto: ArtFamily, Shutterstock.com

V těhotenství zadržuje tělo vodu a to se projevuje oteklými končetinamiFoto: ArtFamily, Shutterstock.com

6. Nevhodné oblečení

Za nateklými končetinami ale může být i obyčejná chyba v oblékání. Nosíte-li velmi těsné oblečení, příliš utažené nebo pevné gumičky na ponožkách, kalhotách či punčocháčích, možná vám nohy otékají kvůli tomu (6 důvodů, proč chodit bez podprsenky). Takto zaškrcené nohy se nedokážou dobře prokrvit a lymfatický systém nemůže správně fungovat. Otok pak snadno vznikne i u zcela zdravých lidí.

7. Selhání srdce

Pokud se snažíte předcházet všem zmíněným rizikovým faktorům, a přesto trpíte na pravidelné otékání nohou, pak byste raději měli vyrazit na konzultaci k lékaři. Otoky totiž není radno podceňovat. Mohou značit i tak závažné zdravotní potíže, jako je srdeční selhání.

Mezi hlavní příznaky se řadí dušnost, otoky nohou a kotníků, nárůst váhy, únava, nechuť k jídlu, nadměrné bušení srdce a časté odbíhání na malou. Pokud tedy vedle otoků končetin trpíte i těmito potížemi, hned vyrazte k lékaři.

Co pomáhá na otoky nohou?

I během pracovního dne se vždy na chvilku projděte, zakružte nohama v kotnících, ohněte a narovnejte je v kolenou, nebo si udělejte pár dřepů či vystoupejte dvakrát po sobě do schodů, aby se vám dolní končetiny zase prokrvily. Pomáhá i změna polohy nohou. Pokud můžete, hoďte si nohy na chvíli nahoru, například na stůl nebo na židli. Jestli nejde o vážnější zdravotní problém, tato doporučení by vám měla od obtěžujících otoků pomoct.

Proti otokům končetin pomáhá také cvičení. Například tyto obrácené pozice z jógy.

Reklama