Hlavní obsah

Pijete moc alkoholu? Takhle vaše tělo říká, že ano

Foto: Chiociolla, Shutterstock.com

Foto: Chiociolla, Shutterstock.com

O tom, že přespříliš alkoholu tělu ani mysli nesvědčí, nelze diskutovat. Jenže, co už je moc? Možná stačí jen poslouchat své tělo, protože když už má popíjení dost, dá vám to najevo. Jak? Vysílá tyhle signály!

Článek

Říká se, že alkohol je metla lidstva, na druhou stranu občasná sklenička asi nikoho nezabije. Jenže během pandemie a všech možných lockdownů začala řada lidí alkoholu holdovat víc než obvykle a odborníci bijí na poplach, hrozba pandemie závislostí je reálná. Jak poznat, že opravdu pijete už moc a stálo by za to přibrzdit? Britští lékaři Luke Pratsides a Sanjay Mehta dali dohromady seznam signálů, kterými vám vaše tělo naznačuje, že by potřebovalo trochu té abstinence.

1. Změny na pokožce

Alkohol pleti rozhodně nesvědčí, bývá kvůli němu unavená a matná. Toho si můžete všimnout už po jednom větším večírku, ale obvykle stačí pár dní bez alkoholu a pořádně se vyspat a vše je zase v pořádku.

Když ale pijete moc a hlavně často, budou problémy s pletí horší a hlavně trvalé. „Mezi nejčastější prvotní varovné signály patří suchá pokožka a tmavá kůže kolem očí, která je důsledkem dehydratace a nevyspání,“ vysvětluje doktor Pratsides pro Daily Mail.

Dalším varovným znamením může být zarudlá kůže obzvláště kolem nosu a ve tvářích. Je to následek rozšíření cév, které alkohol způsobuje. Zarudnutí může přejít do chronické fáze a v onemocnění zvané kuperóza.

Pozor i na nejrůznější vyrážky, akné a podobně. Pokud na ně normálně netrpíte, může být na vině alkohol, který způsobuje stres, oslabuje imunitní systém a vaše pokožka se tak hůře brání infekcím.

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Nadměrná konzumace alkoholu způsobuje předčasné stárnutí pletiFoto: fizkes, Shutterstock.com

2. Časté modřiny

Nikde jste se nebouchli, nespadli, nepraštili, přesto máte pořád na těle nějaké modřiny? To může souviset s oslabenou funkcí jater zmožených přemírou alkoholu. Jednou z funkcí jater je totiž také tvorba chemických látek, které se starají o správnou srážlivost krve. Když jejich produkce zaostává, stačí opravdu malinko a modřina je na světě.

3. Necitlivost a brnění končetin

Odborný název zní alkoholová neuropatie a hlavními příznaky je necitlivost, brnění, píchání či problémy s hybností dolních či horních končetin. Na vině jsou alkoholem poškozené nervy, které prostě nefungují, jak mají. Klíčová je v tomto případě včasná diagnostika a hlavně přísná abstinence, jinak může jít o problémy trvalé.

4. Žaludeční problémy

Nadměrná konzumace alkoholu mimo jiné způsobuje i zvýšenou tvorbu žaludečních kyselin. „Prvním signálem bývá pálení žáhy, protože přebytečná kyselina cestuje nahoru do jícnu a způsobuje pálení v hrudi nebo v krku,“ upřesňuje Pratsides.

V další fázi pak může kyselina dráždit a poškodit sliznici žaludku, což vede ke vzniku žaludečních vředů. Ty se projevují silnými bolestmi žaludku a zvracením, a pokud nejsou léčeny včas, hrozí i jejich prasknutí či krvácení, které může skončit i smrtí.

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Kromě pálení žáhy se při vracení kyselin do jícnu může objevovat i chrapot, kašel, pocit knedlíku v krku nebo tlaku či bolesti na hrudiFoto: New Africa, Shutterstock.com

5. Váhové výkyvy

Alkohol může způsobit jak přibývání na váze, tak i výrazný úbytek kil. Zpočátku lidé spíš přibírají, protože alkohol je plný kalorií (pijete-li pak koktejly či míchané nápoje, musíte připočíst i další kalorie z cukru) a zvyšuje chuť k jídlu, obzvláště pak na tučná a nezdravá jídla, kterým se v alkoholovém opojení těžko odolává. A aby toho nebylo málo, alkohol také zpomaluje metabolismus, protože tělo se místo snahy odbourávat tuky soustředí na odbourávání alkoholu.

Hubnutí přichází později, většinou už jde o doprovodný jev závislosti. Alkohol totiž ovlivňuje produkci hormonů, které se podílejí mimo jiné na „výrobě“ pocitu hladu. Pijani tak v konečném důsledku necítí hlad. Pijí, ale nejí!

6. Opakující se infekce

Že alkohol oslabuje imunitu, již bylo řečeno, ale neprojevuje se to jen na stavu vaší pleti. Oslabené tělo obecně snáze podléhá nejrůznějším infekcím, obzvlášť pak těm bakteriálním. Takže pokud jste neustále nachlazení, trápí vás rýma, kašel a další nemoci, nejspíš byste sklenku vína či piva měli vyměnit za vitaminy a bylinkový čaj.

Neškodné občasné popíjení se může snadno zvrtnout a skončit závislostí. Své o tom ví řada známých osobností. Démon alkohol: Kdo ze slavných s ním bojoval?

Reklama

Související témata: