Hlavní obsah

Plešatění jako výhradně mužský problém? Mýtus!

Foto: Profimedia

Pro muže představuje alopecie velmi nepříjemnou záležitost, avšak pro ženu to může být hotová katastrofa, která s sebou nese i nemalé psychické potíže

Pár vypadaných vlasů po česání je úplně normální. Jakmile však na hřebenu zůstávají celé chuchvalce, nastává problém. Může se jednat o známku alopecie neboli plešatění, kterým už dávno netrpí jen muži!

Článek

Zvýšené padání vlasů si velmi často můžete způsobit sami. Například špatnou péčí o vlasy nebo nevhodnou životosprávou. Ale je tu ještě jiný typ vypadávání vlasů, takzvaná alopecie, neinfekční onemocnění způsobující vypadávání vlasů i ochlupení. Existuje několik typů této choroby, nejběžnější je však alopecie androgenní, jejímž jediným synonymem je holohlavost.

Pleše a lysinky trápí muže i ženy

„Vždy jsem měla husté vlasy. Když mi byla diagnostikována alopecie, začala jsem se vyhýbat přátelům, ven jsem chodila jen v nejnutnějších případech. Lidé si navíc začali myslet, že mám rakovinu. Postupem času jsem začala mít úzkosti a deprese a musela vyhledat psychiatra,“ prozradila svůj příběh Eva.

Androgenní alopecii způsobuje mužský hormon testosteron. Jeho zvýšená produkce působí na vlasové kořínky, ty se ztenčují, posouvají se rychleji k svrchním vrstvám kůže a vypadávají.

Proto také tento problém častěji postihuje muže, avšak ani u žen není výjimkou. Podle kliniky Mediestetik je v Česku zhruba 35 procent žen, které trpí nějakým typem alopecie a jejich počet se stále zvyšuje. Ženy začínají plešatět mezi 25. a 35. rokem.

„Alopecie a plešatění jsou v podstatě synonyma. V Česku je u žen nejčastější příčinou ztráty vlasů androgenní alopecie, a potom také areatní alopecie, kdy vlasy vypadávají z lokálních ložisek. Na hlavě pacienta tak vznikají jednotlivé lysé plošky,“ uvádí MUDr. Olga Shalamová, tricholožka kliniky estetické medicíny Mediestetik.

Foto: Profimedia

Alopecie často bývá dědičná, ale může za ní stát i stres a obecně špatná životospráva

Co za tím stojí?

„U žen se většinou jedná o souhru více faktorů v jeden okamžik. Nejčastější příčinou je stres, hormonální dysbalance, porucha činnosti štítné žlázy, ale také se může jednat o nedostatek mikroživin, což velmi úzce souvisí s životosprávou,“ vysvětluje tricholožka Lenka Kašpaříková z vlasového centra Clinical Hair.

Mezi hlavní příčiny alopecie se také řadí genetické predispozice. Například androgenní typ je považován za téměř čistě dědičný. Na vině mohou být ale i různá onemocnění, jako je chudokrevnost nebo lupénka.

Kdy zpozornět?

Jak bylo řečeno, kvůli pár vypadaným vlasům hned šílet nemusíte. Každému člověku za den vypadne minimálně 100 vlasů a po umytí to klidně může být až 300. Jak tedy alopecii v počáteční fázi zpozorovat?

„Nejčastěji si alopecie lze všimnout při mytí a česání vlasů, kdy pozorujete větší množství vypadnutých vlasů než obvykle. Další známkou je větší množství vypadnutých vlasů nalezených ráno na polštáři. Klientky si většinou stěžují na svědění, pálení, pnutí a bolestivost vlasové pokožky, které předtím nebylo,“ popisuje Lenka Kašpaříková.

Foto: Profimedia

Jakmile pozorujete, že vám vlasy padají po celých chuchvalcích, určitě začněte problém řešit. Jako u všeho i v tomto případě platí – čím dříve, tím lépe

Co dělat?

V takovém případě navštivte kožního lékaře nebo trichologa, který po zjištění příčiny nemoci navrhne vhodnou léčbu. Pokud je to možné.

„Existuje několik typů alopecií, které jsou v současné době neřešitelné. Jedná se zejména o totální alopecii, která je následkem autoimunitního onemocnění, a jizvící alopecii. V těchto případech se již ani nedoporučuje transplantace vlasů, jelikož vlasové folikuly nejsou produktivní a zasazený štěp by se neuchytil. Paruka je tedy nejideálnějším řešením,“ říká Lenka Kašpaříková.

Mírnější formy nejizvících se typů alopecie se léčit dají. Především se užívají lokální kortikosteroidy a v současné době se testují účinky retinoidů. Úspěch léčby je však velmi nejistý.

Už jste se s touto nemocí setkali?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama