Hlavní obsah

Sex rozhoduje o tom, jestli jste v práci spokojení

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Foto: fizkes, Shutterstock.com

Jednou, dvakrát, třikrát. Je jedno, kolikrát týdně máte sex, hlavní je, když si na něj vyhradíte čas a milostné hrátky dlouhodobě neodsouváte do pozadí. Má to totiž vliv nejen na úroveň vaší osobní pohody, ale i na produktivitu práce!

Článek

Sex vědce nepřestává zajímat. Zkoumají sexuální návyky, touhy a intimní preference, odhalují, jak často a dlouho se páry milují a co to dělá s jejich fyzickým i psychickým zdravím. Již v minulosti se zjistilo, že pravidelný pohlavní styk posiluje imunitu a zmírňuje stres, protože tak v těle klesá hladina kortizolu. A teď výzkumníci zašli ještě dál. Můžete se promilovat až ke zjištění, že vás naplňuje a baví práce?

Dobrý sex dělá dobré pracanty

Badatelé Oregonské státní univerzity v odborném časopise Journal of Management odhalili, že sex má přímý vliv na spokojenost v práci a že zdravý sexuální život souvisí s pracovní výkonností i pocitem, jaký ze „šichty“ lidé mají. Výzkumníci na to přišli díky sledování 159 vdaných žen a ženatých mužů. Ti po určitou dobu zaznamenávali frekvenci svých milostných setkání a vedli si deník, jak se doma i v práci cítí.

Ukázalo se, že ti, kteří se večer oddávají (pokud možno uspokojivým) kratochvílím, mají následující den lepší náladu, což jim umožňuje vynaložit více úsilí do projektů všeho druhu. Podle všeho je u nich zlepšená i výkonnost, navzdory tomu, že se třeba méně vyspí (když mazlení natáhnou do pozdních večerních hodin). Pozitivní účinek sexu u mužů i žen přetrvává 24 hodin a poskytuje sociální, emoční a fyziologické výhody.

Hormonální podpora aktivity a kreativity

Pohlavní styk spouští uvolňování dopaminu, který reguluje křehkou rovnováhu systému odměny a slasti v mozku a zároveň navozuje stav radosti, blaženosti a štěstí. Při milostné rozkoši se rovněž zvedá hladina oxytocinu, jenž je zase zodpovědný za sociální vazby a regeneraci svalové tkáně. Že se oxytocin začíná uvolňovat, poznáte díky ruměnci ve tváři a zrůžovění pokožky celého těla.

Obě jmenované látky patří mezi přirozené spouštěče dobré nálady, které inspirují a podněcují ke kreativitě i aktivitě. Smutné je, že moderní životní styl moc prostoru pro sex nenechává. Lidé pracují dlouhé hodiny, berou si přesčasy, a když už se dostanou do postele, jsou vyčerpaní. Máte-li to taky tak, milování si pravidelně plánujte aspoň na neděli, aby se z něj v pondělí ráno dalo těžit.

Foto: NDAB Creativity, Shutterstock.com

Sex zvyšuje výkonnost v práci, tak proč toho nevyužít!Foto: NDAB Creativity, Shutterstock.com

Plánovaný sex se vyplácí, a to i finančně

Pusťte si romantický film, dopřejte si snídani do postele, skočte s partnerem do sprchy, taky využijte nehty jako skvělou erotickou pomůcku a nebojte se to pořádně rozjet. Sex je zásadní součást lidského života a evidentně vede ke zlepšení v mnoha jeho oblastech. Jestliže je maximálně uspokojivý, může vám pomoci odpíchnout se ode dna a rozluštit kdejakou pracovní hádanku – a dokonce i splatit dluhy.

Americká antropoložka Helen Fisher, která zkoumala vztah mezi pohlavní aktivitou a výdělky, odhalila, že jedinci, kteří mají sex dvakrát až třikrát týdně, vydělávají v průměru o 4,5 % více než sexuálně méně lační pracovníci! Ale peníze stranou. V každém případě uděláte dobře, když budete o svých intimních tužbách a potřebách otevřeně mluvit a milování si užijete. Platí totiž, že spokojené tělo rovná se spokojená duše a zároveň i pracovník.

Reklama