Hlavní obsah

Triky, jak vizuálně zvětšit malou zahradu

Foto: Hannamariah, Shutterstock.com

Foto: Hannamariah, Shutterstock.com

Ani ta nejmenší zahrádka nemusí působit stísněným dojmem. Nevěříte? Stačí si trochu pohrát s prostorem a využít dávno známá pravidla pro vizuální zvětšení místností. Výsledkem budete mile překvapeni.

Článek

Malá zahrada neznamená omezené možnosti. To platí, zvlášť když si předem vše promyslíte a rozvrhnete. Nenechte se přitom příliš ovlivňovat momentálními trendy v exteriérech, ať už se to týká zahradního nábytku, nebo pěstování rostlin. Raději vsaďte na osvědčené řešení, které je základem pro uspořádání malých prostor. Jinými slovy: využijte kouzlo jednoduchých linií a triků, které spolehlivě vytvoří iluzi místa navíc.

1. Rozbijte kompaktní prostor

Dojem většího prostoru získáte, když zahradu rozdělíte na několik částí. Proto popusťte uzdu fantazii a zvolte různorodé úpravy terénu: trávník, dlažbu, kameny a vyvýšené či patrové záhony a truhlíky. Iluzi většího prostoru vytvoříte jednoduše například diagonálním položením dlažby (tzv. nakoso). Spolehlivě také zafunguje kombinace různě velkých dlaždic nebo placatých kamenů.

2. Volte subtilní konstrukce

Stejně jako u malých interiérů je i při vybavování malé zahrady nutné dát pozor na měřítko: velkým kusem vybavení malý prostor zabijete. Znamená to, že místo masivního nábytku z teakového dřeva si pořiďte raději elegantní bistro nábytek nebo kovové židle, lehkým dojmem působí také ratan a proutí. Všemi těmito konstrukcemi snadno prostupuje světlo, což dělá dojem vzdušnosti a prostornosti.

Foto: Art_Maric, Shutterstock.com

Ratanový nábytek je subtilnější než z masivu, a proto malý prostor tolik nezatížíFoto: Art_Maric, Shutterstock.com

3. Rostliny umístěte svisle

V malých zahradách je horizontální prostor omezený, takže se tam moc květinových záhonků nevejde. Elegantním řešením je využít vertikální pěstování. Ať už si pořídíte závěsné květináče, policové stojany, nebo police připevníte rovnou na plot či zeď, rozhodně se dostatečně obklopíte flórou a rostlin vtěsnáte do vertikální zahrady výrazně víc než na klasický záhon.

4. Kombinujte různé velikosti

Iluzi větší zahrady umocníte také pomocí rostlin, které dosahují různého vzrůstu. Poslouží vám k tomu například trpasličí dřeviny, pod nimiž najdete prostor ještě pro menší rostliny. Takovéto vrstvení vám umožní vysadit více zeleně, aniž byste tím neúměrně zatížili prostor.

Foto: Delpixel, Shutterstock.com

Rozmanité rostliny různého vzrůstu umožní vysadit dostatečné množství zeleně i na malém prostoruFoto: Delpixel, Shutterstock.com

5. Experimentujte s křivkami

Malé zahradě prospěje více dynamiky, proto místo strohých přímek raději vsaďte na křivky. Zastřihněte vlnovitě živý plot, upřednostněte nábytek s tvarovanou (kroucenou) konstrukcí nebo místo rovných betonových obrubníků použijte plastové, které jsou všelijak tvarovatelné.

6. Vyvolejte dojem modravých dálek

Výsadba modře zbarvených rostlin po obvodu pomůže hranici pozemku „ustoupit do dálky“ a učiní zahradu výraznější. K tomu se hodí například modrý kalokvět (agapanthus), olověnec modrý (plumbago) nebo i levandule. Pokud chcete, aby zahrada vypadala větší, nevysazujte v blízkosti plotů rostliny s červenými a oranžovými květy, protože ty prostor spíše zmenší.

Foto: GOLFX, Shutterstock.com

Modře kvetoucí rostliny dodají malému prostoru větší hloubkuFoto: GOLFX, Shutterstock.com

7. Stěny a ploty natřete nabílo

Ke zvětšení malých interiérů spolehlivě slouží bílá barva, která je provzdušní a projasní. Tak proč její vlastnosti nevyužít také v exteriéru? Natřete nabílo plot, zeď nebo si pořiďte bílý nábytek, květináče či truhlíky. A navíc jim to v kombinaci s barevnými květy a zelenými rostlinami bude vyloženě slušet.

8. Nezapomeňte na osvětlení

Vhodně zvolené zahradní osvětlení dokáže zázraky. Malá zahrada bude večer vypadat větší, když nad sezením zavěsíte co nejvýše svítící girlandy, lucerny či jen obyčejné žárovky. Světlo přitáhne pohledy, takže budete vnímat spíše prostor nad hlavou než omezené rozměry zahrady.

Víte, že vertikální pěstování rostlin využijete i na balkoně?

Reklama