Hlavní obsah

Zdravé zimní večeře: recepty od odbornic

Foto: Dean Drobot, Shutterstock.com

Foto: Dean Drobot, Shutterstock.com

Říká se, že se změnou ročního období by člověk měl lehce obměnit i skladbu jídelníčku. Tělo má totiž jiné potřeby v chladu a v teple. Proto je v zimě rozumné vybírat potraviny, které zahřejí. Jaké to jsou a jaké večeře se z nich dají připravit? Zeptali jsme se odbornic na výživu.

Článek

Zatímco v parném letním večeru si asi nejvíc pochutnáte na pořádném salátu s tuňákem nebo tofu a ořechy, s příchodem chladnějšího počasí se vám čerstvá zelenina může začít trochu zajídat. Intuitivně cítíte, že do sebe potřebujete dostat něco teplého, abyste se zahřáli zevnitř. Je to totiž přirozená potřeba těla, a právě z toho důvodu byste se při přípravě zimních večeří měli soustředit na potraviny, které zahřejí a posílí imunitu. Čtyři odbornice na výživu si pro vás připravily přesně takové recepty. Který z nich vyzkoušíte jako první?

1. Kuře s pečenou zeleninou podle Michaely Bebové

V zimním období je potřeba se zahřívat, proto byste měli volit teplé pokrmy doplněné o vhodné zahřívající koření, jako je kardamom, chilli, skořice nebo římský kmín. „Sezonní a tepelně upravená zelenina je pro nás vhodnější než syrové saláty. K přípravě večeře navíc potřebujete jen plech a nic víc, neumažete tak zbytečně moc nádobí,“ říká Michaela Bebová, biochemička a odbornice na výživu. Recept na kuře s pečenou zeleninou najdete zde.

Foto: Yuri Shevtsov, Shutterstock.com

Sezonní a tepelně upravená zelenina je v zimě pro tělo lepší než studené saláty. Mrkev si skvěle rozumí s celerem a kuřecími prsy obalenými v jogurtové marinádě a kukuřičných lupíncíchFoto: Yuri Shevtsov, Shutterstock.com

2. Polévka z červené čočky podle Radky Pamětické

Koučka zdravého životního stylu Radka Pamětická v zimě jako večeře preferuje husté krémové polévky. „Lze je připravit i z velkého množství surovin a zajistí variabilitu jídelníčku v zimním období, stejně jako přísun vlákniny a možnost protlačit luštěninu i dětem, a to dobře stravitelnou formou,“ říká k tomu. V jejím receptu dominuje červená čočka, která je nejen zdrojem vlákniny, ale také bílkovin. Polévka z červené čočky nejlépe chutná zasypaná opraženými dýňovými semínky, přikusovat můžete kváskový žitný chléb. Zde najdete celý recept na polévku z červené čočky.

Foto: Oksana Mizina, Shutterstock.com

Polévka z červené čočky zasytí i zahřeje, dodá vlákninu i bílkoviny. Podávejte s dýňovými semínky a žitným kváskovým chlebemFoto: Oksana Mizina, Shutterstock.com

3. Zdravá zelňačka s uzeným tofu podle Lucie Tvrdoňové

Jako jednu z hlavních zdravých ingrediencí na zimu vybrala Lucie Tvrdoňová, výživová a fitness poradkyně a majitelka firmy na krabičkovou dietu, kysané zelí. Ideálně doma naložené pro optimální zachování důležitého vitaminu C a probiotik prospívajících střevům a celkové imunitě. „Ta jsou často díky sterilizaci u kupovaného zelí zničena,“ vysvětluje. Vedle kysaného zelí obsahuje také prebiotika, která slouží jako potrava probiotik. Recept na zdravou zelňačku s uzeným tofu můžete prostudovat přímo zde.

Foto: amberto4ka, Shutterstock.com

Zelňačka s uzeným tofu je zdravá a lahodná. Dodá vitamin C, probiotika i prebiotikaFoto: amberto4ka, Shutterstock.com

4. Teplý salát z červené čočky podle Jiřiny Mačkové

Výživová poradkyně Jiřina Mačková vidí jako ideální zimní potravinu červenou čočku. „Je výborně stravitelná, nemusí se namáčet, její příprava je jednoduchá a rychlá,“ informuje s tím, že její uvaření zabere jen pár minut. Konzumací červené čočky dodáte tělu nejen bílkoviny a vlákninu, ale také důležité vitamíny a minerální látky. Především kyselinu listovou, nejméně polovinu doporučené denní dávky, železo, fosfor a zinek. Připravit si z ní můžete nejen polévku, ale také výborný teplý salát. Recept na teplý salát z červené čočky čtěte zde.

Foto: Ksenija Toyechkina, Shutterstock.com

Kukuřice, cherry rajčátka, kapie... Červená čočka skvěle chutná i v salátu s teplou zeleninouFoto: Ksenija Toyechkina, Shutterstock.com

Reklama