Článek
Místo obvyklého hlasu se vám z hrdla line jen sípání a chraptění, nebo jste dokonce ztratili hlas úplně? Příčin může být hned několik, stejně jako cest, které vám rychle pomohou vrátit řeč.
Dočasná ztráta hlasu: nachlazení a viróza
Porouchané hlasivky často souvisejí s nachlazením a provází je i kašel, rýma a pálení v krku. Zaměřte se na léčbu zánětu jako celku, nikoli jen na samotné hlasivky. Uleví volně dostupné léky, můžete je doprovodit kloktáním a popíjením teplých nápojů s vitaminem C. S odkašláváním a odhleněním pomůže odvar z divizny či čaj z podbělu a také cibule svařená s majoránkou. Otokům sliznic pomáhá zabraňovat vápník, tak si hlídejte jeho množství ve stravě.
Nemocný oteklý hrtan: hrozí udušení
Ztráta hlasu provází velmi často laryngitidu neboli zánět hrtanu. Krk je zarudlý a oteklý, dech sípavý, vstup do průdušek a plic se zužuje. To zhoršuje nejen dýchání, ale i funkci hlasivek. Laryngitida se většinou zvládne domácí léčbou a za pár dní ustoupí. Pomůže i užívání běžných antihistaminik, která tlumí otok. Laryngitida ovšem umí i hodně vylekat! Zvláště malým dětem hrozí krup, což je rychlá akutní laryngitida (patří i ke komplikacím chřipky), při které hrtan oteče natolik, že se nemocný začne dusit, často uprostřed noci. V takovém případě ihned volejte sanitku!
První pomoc: Hlavu z okna ven a nešeptat
Když přijdete o hlas, nešeptejte! Šepot hlasivky velice namáhá a návrat do normálu by trval mnohem déle. První pomoc při otoku a potížích s dýcháním, stejně jako úlevu při běžném průběhu laryngitidy, přináší vdechování chladného a vlhkého vzduchu, zábaly na krk a časté podávání studených nápojů po lžičkách. „Velkým pomocníkem může být chladná noc, kdy otevřené okno a teplejší oblečení nebo deka často vyřeší celou situaci. V teplých měsících lze inhalovat chladný vzduch třeba z otevřené lednice,“ radí lékárnice Alexandra Hašková, vedoucí projektu ČLnK Lékárnice maminky. Někdo radí i „strčit hlavu do mrazáku“.
Chrapot ze suchého vzduchu: bylinky
Hlasivky a sliznice krku může dráždit také teplý suchý vzduch z ústředního topení nebo klimatizace. Způsobuje překrvení, vysychání a otok, což značně oslabuje imunitní funkci sliznic a stáváte se náchylnější k onemocněním horních a dolních cest dýchacích. Co pomáhá kromě správného větrání?
K ochraně sliznic, ale také ke zklidnění již podrážděných hlasivek a při suchosti v ústech slouží přípravky obsahující hydrogely. Tyto látky sliznice zvlhčí a vytvoří na nich ochrannou vrstvu. Úlevu poskytnou i čaje z lipového květu či šalvěje, můžete je využít i ke kloktání. Nápoj se doporučuje pít horký.
Ztráta hlasu z přetížení: hlasový klid
Chrapot či ztráta hlasu může vznikat také jako důsledek přetížení, třeba po dlouhém mluvení, zpívání či hlasitém povzbuzování. Zabrat hlasivkám dá i zakouřené či prašné prostředí nebo agresivní chemikálie ve vzduchu, například při úklidu. Takové poškození je naštěstí obvykle krátkodobé a odezní samo. Nemluvte, nezpívejte, nešeptejte! Vyvarujte se alkoholu a kouření – hlasivky to vysušuje a zpomaluje se hojení.
Babské rady: zábaly z cibule a brambor
Máte v krku pocit dráždivého sucha a hlasivky jsou v ohrožení? Smíchejte teplé mléko a Vincentku v poměru 1 : 1 a nápoj pijte nebo jím kloktejte. Uleví i med, zkuste do čaje s citronem přidat i netradičně křen. Skvělé jsou i zábaly. Kolečka horké pečené cibule naskládejte do utěrky, ovažte kolem krku a nechte působit, dokud nevychladnou. Anebo zabalte do potravinářské fólie horké rozmačkané brambory, omotejte kolem krku a opět nechte působit do vychladnutí.