Hlavní obsah

Bolí vás záda? Může za to kabelka, igelitky i okna

Foto: Hazal Ak, Shutterstock.com

Bolí vás záda? Třeba to pomine, když se naučíte správně nosit nákupy, mýt okna a nedělat si zbytečné starosti. Přečtěte si, co všechno zvyšuje riziko bolavého hřbetu. Budete překvapeni!

Článek

Osm lidí z deseti má zkušenost s bolestí zad. Možná i proto, že dělají něco špatně. A mohou to být běžné věci, které by vás nemusely vůbec napadnout. Čeho se tedy vyvarovat?

1. Nošení dětí a těžkých věcí 

Záda vás vytrestají bolestí, když to přeženete se zátěží. Znají to maminky větších dětí, které se rády nosí v náručí nebo na ramenou, páteř podobně trpí i při zvedání těžkých věcí z předklonu „přes záda“. „Při zvedání předmětů se snažte mít napřímenou páteř i hrudník a zaujměte postoj s nakročenou jednou nohou vpřed nebo mírně stranou, případně s malým pokrčením kolene,“ radí Rostislav Skýpala, vedoucí fyzioterapeut Nemocnice Agel ve Valašském Meziříčí.

2. Igelitky a kabelka na jedné straně

Zádům neprospívá ani nošení objemnějších nebo těžších tašek v jedné ruce nebo kabelka stále na stejném rameni. Zátěž byste si měli vždy rovnoměrně rozdělit, aby páteř byla napřímená, nikoli v úklonu na jednu stranu. Už jste zkusili městský batoh?

3. Nevhodné prádlo

Příliš těsné stahovací prádlo nebo podprsenka – i to může být důvod bolesti zad. Obojí způsobuje špatné držení těla a horší funkcí svalů, které záda zpevňují a podporují správné držení. Špatně vybraná podprsenka – a to i ta zbytečně větší – neposkytuje prsům potřebnou oporu a začnete se hrbit. Výsledkem je pak bolest zad a krční páteře.

Foto: Art_Photo, Shutterstock.com

Za bolestí zad může být i nepadnoucí podprsenka nebo příliš těsné prádlo

4. Velký úklid

Pořádným zápřahem je také třeba jarní úklid, když ho pojmete jako víkendový maraton. Znamená to hodiny ohýbání, zvedání, držení rukou nahoře při mytí oken nebo předklon u vysávání a mytí podlahy. Když k tomu přičtete ještě prochladnutí, které s otevřenými okny souvisí, pak je bolest zad téměř nevyhnutelným koncem. I tady platí, že všeho s mírou. Úklid je dobré dávkovat po troškách a proložit ho uvolňující aktivitou – třeba procházkou.

5. Nezdravý jídelníček

Problémy v oblasti bederní páteře a hrudníku se mohou ohlašovat i potíže s trávením. Do zad vystřeluje bolest při nadýmání. Zamyslete se tedy, zda nemáte jedno ze svých „žravých“ období, upravte jídelníček, dopřejte střevům víc vlákniny a nastartujte trávení pohybem.

Foto: Syda Productions, Shutterstock.com

Bederní páteř a hrudník vás můžou boleti i kvůli problémům s trávením

6. Stres a starosti 

Pocit, že nesete těžké břemeno, které sotva udržíte a bolí vás z něj záda. Ten těžký pytel na zádech mohou být vaše starosti a nevyřešené problémy. Podobné stavy dostávají do křeče svaly kolem páteře a výsledkem je bolest. Úlevu vám může přinést relaxace nebo pomoc psychologa.

7. Kouření 

Potřebujete motivaci, proč přestat kouřit? Možná vám pomůže fakt, že právě tento zlozvyk může být i za bolestí zad. Nikotin omezuje průtok krve a správnou výživu buněk. Obratle a ploténky pak neprospívají a může vzniknout zánět. A ještě ke všemu: kuřáky bolí obecně všechno víc, protože kouření zvyšuje vnímání bolesti.

Foto: fongbeerredhot, Shutterstock.com

Kuřáky mohou záda bolet právě v důsledku jejich zlozvyku

První pomoc: jak uvolnit bolest zad

Při náhlé bolesti zad vám přinese úlevu suché teplo, které pomalu uvolní blokace – strnulé a stažené svaly. „Na bolavé místo můžete přiložit nahřátý otrubový polštářek nebo elektrickou dečku. Krátkodobě lze užít nesteroidní antirevmatikum v kombinaci s vitaminy skupiny B ve vysokých dávkách,“ radí Hynek Lachmann, neurolog z FN Motol.

Úlevou pro bolavá záda může být i domácí cvičení. „Pokud máte gymnastický míč, položte se na něj břichem, ruce i nohy zkřižte do písmene X a vyvěste k zemi. U některých typů přetížení pomůže i kočičí hřbet, kterým si plynule protáhnete páteř pouze v rozsahu, který je příjemný a nebolestivý. Ulevit vám může i poloha v kleku na čtyřech, kdy se zvedá střídavě a plynule jedna paže ke stropu, s pohledem očima do dáli,“ doporučuje fyzioterapeut Rostislav Skýpala. Jestli bolest spontánně nepoleví do dvou týdnů či se opakuje, neodkládejte návštěvu odborníka.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek