Hlavní obsah

5 zásad hubnutí po porodu: Pozor na relaxin a diastázu

Foto: NotarYES, Shutterstock.com

Chcete se po porodu vrátit do formy a získat zpět štíhlou postavu? Zbytečně nespěchejte! Vaše tělo totiž nefunguje jako dřív a nečekejte, že co se měnilo devět měsíců, se do pár týdnů vrátí zpět.

Článek

Jen minimu maminek se podaří odejít z porodnice nejen s původní váhou, ale i s plochým břichem. Jsou-li na vás následky těhotenství vidět a pohled do zrcadla vás netěší, hubnutí se nebojte, ale jděte na to s potřebnou obezřetností.

1. Dopřejte svému tělu čas

Nemůžete čekat, že následky devíti měsíců přibírání na váze zmizí do týdne. „Chcete-li zhubnout po porodu, měly byste si uvědomit, že se vaše tělo chová jinak. Je to způsobené hormony a kojením,” vysvětluje Martina Dvořáková, dietní koučka KetoDiet. Těhotenství i porod jsou velké fyzické a psychické výkony a nemůžete po svém těle hned požadovat to, co dokázalo před otěhotněním. Pokud jde o břicho, počkejte se cvičením minimálně šest týdnů, po císařském řezu připočtěte ještě dva týdny navíc. A vždy začínejte cviky na posílení pánevního dna, a teprve až se dá tato partie trochu do pořádku, můžete začít posilovat zbytek břicha!

2. Zapomeňte na drastické diety a cvičení

Pokud kojíte, rozhodně zapomeňte na přísné diety. Tvorba mléka zvyšuje energetický výdej až o 2 500 kJ a nedostatečná strava by poškodila vás i dítě. A nepřehánějte to ani s fyzickou aktivitou: hodně náročné nebo nadměrné cvičení má vliv na chuť i složení mléka. „Když tělo spaluje tuky, začnou se toxiny v nich uložené uvolňovat a mohou přecházet do mléka. Proto by v období kojení měla redukce váhy probíhat zvolna a v přijatelném tempu,” radí Martina Dvořáková. „Mnohem zdravější než omezení příjmu jídla je pomalé hubnutí a zapojení přirozeného pohybu, například procházek s kočárkem,” radí laktační poradkyně Nemocnice Neratovice Zdeňka Hronová.

Pozor také na sporty, kde hrozí úder do prsou. Nepříjemné vám může být i cvičení, při kterém se přecitlivělé a zvětšené poprsí otřásá, více než kdy jindy proto myslete na výběr kvalitní sportovní podprsenky.

Foto: Lifebrary, Shutterstock.com

Kojení je praktické, levné a zdravé, ale má i své nevýhody

3. Vynechejte doplňky stravy

Stejně jako byste se během kojení měly vyvarovat alkoholu a většiny léků, není pro vás vhodná ani řada doplňků stravy – mnohé přípravky na hubnutí obsahují bylinné výtažky, kofein a jiné stimulující látky. Vždy čtěte příbalový leták, a pokud nejsou preparáty vhodné pro kojící ženy, zbytečně neriskujte.

4. Pozor na zvýšené riziko úrazů

V těhotenství se začne uvolňovat hormon relaxin, který má za úkol rozvolnit svaly a vazy pro usnadnění porodu. Mnohé těhotné na sobě zaznamenají například houpavější chůzi, způsobenou uvolněním kyčlí, kolenou a kotníků. Porodem se sice vše začne vracet do původního stavu, může to ale chvíli trvat. Vlivem vyplaveného relaxinu je tělo náchylnější zejména k úrazům dolních končetin. Dlouhé kojení zase způsobuje dočasné odvápnění kostí, pozor tedy i na zlomeniny.

Foto: ESB Basic, Shutterstock.com

Pohyb je zdravý pro duši i tělo, ale nesmí se to s ním hned od začátku přehnat

5. Pečujte o diastázu

Cvičit doma je snadné, můžete při něm ale zbytečně chybovat. A bez profesionálního dozoru vám hrozí nejen úraz či přetížení svalů, ale dokonce i zhoršení problémů. Máte-li po porodu povolené břicho a diastázu, rozhodně zapomeňte na série sklapovaček, dlouhý plank a další cviky na přímý břišní sval. Zatímco šikmé břišní svaly můžete začít zapojovat již po šestinedělí, s posilováním přímých břišních svalů se vyplatí počkat i pár měsíců. Vlivem růstu dělohy jsou rozestoupené a hrozí, že nevhodným cvičením tento stav zafixujete.

V těhotenství se přímý břišní sval rozestoupí vždy. Problém nastává, když se po porodu nevrátí zpátky. Zapomeňte na sklapovačky, na diastázu jsou zásadní dechová cvičení!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek