Článek
Pokud se bez masa neobejdete, ale chcete si vybírat, pak byste kromě často zmiňovaných ryb neměli zapomínat ani na krůtu. „Krůtí maso má minimální obsah tuků a ve srovnání s jinými masy mnohem vyšší obsah bílkovin, které potřebujeme pro obnovu a správné fungování buněk. Je tedy z hlediska zdraví velice kvalitní a zároveň lehce stravitelné,“ říká Pavel Voves, ředitel společnosti Prominent.
Jen pro srovnání – ve 100 g krůtího masa bez kůže jsou přibližně jen asi 4 gramy tuku, ve vepřové krkovici to je cca 15 gramů a v mletém je to v průměru kolem 20 gramů. Tuk krůty má ovšem i příznivější složení než ostatní živočišné tuky. Konkrétní hodnoty se vždy odvíjejí především od typu úpravy a toho, jakou část krůty konzumujete. „Pozor na úpravu smažením stejně jako na všechny předpřipravené polotovary, které často obsahují hodně soli a na rozdíl od čerstvě zpracovaného masa našemu organismu neprospívají,“ upozorňuje Tomáš Balent, specialista na maso z internetového obchodu Košík.
Krůta na srdce i dietu
Krůtí maso, konkrétně prsní svalovina, obsahuje asi 25 % bílkovin, stehno více než 21 %. Právě proto se hodí i do jídelníčku sportovců nebo těch, kteří mají těžší práci. Je velmi snadno stravitelné, takže se hodí do jídelníčku lidí s přísnou dietou, například pro pacienty s nemocnou slinivkou či játry, pro diabetiky i kardiaky. A když už jsme u diety, je pochopitelně vhodné i pro ty, kteří chtějí zhubnout.
Kolik krůtího jíst?
Protože kromě vitaminů skupiny B obsahuje i dost železa a vápníku, podpoří krvetvorbu a prevenci osteoporózy u žen v menopauze. Kromě toho je v něm i zinek a selen, minerály důležité v boji proti volným radikálům a pro imunitu. Je v něm i aminokyselina tryptofan, která pomáhá s nespavostí, snižuje deprese, uklidní vaše nervy a dokonce podpoří vaši snahu přestat kouřit. Díky obsahu kyseliny linolové podporujete konzumací krůtího masa snížení cholesterolu v krvi.
Krůtí maso je díky všemu řečenému i vhodnou potravinou i pro děti nebo lidi v rekonvalescenci.
Podle statistik sní ročně každý Čech asi 2 kilogramy krůtího masa, v Evropě je průměr kolem 6 kilo. Kdybyste dali na doporučení výživových poradců, měli byste si dopřát alespoň jednu 150g porci krůtího za týden, což je ročně přes sedm kilogramů.
Jak použít krůtí maso v kuchyni?
Na krůtě lze prý najít až 9 druhů masa, které se liší zbarvením, konzistencí i obsahem tuku. Asi ze 70 % jde o bílé a ze 30 % o tmavé maso. To bílé obsahuje méně tuků a je méně kalorické, jsou to například prsa, která tvoří třetinu hmotnosti krůty. Chutí připomínají trochu telecí maso. Hodí se na přípravu rolády, filet lze připravit jako steak, ale i jako řízek. Zkuste například krůtí prsa se sušenými rajčaty či šťavnaté krůtí maso se zeleninou.
Krůtí stehna mohou chutí připomínat divočinu. Nejtmavší je spodní stehno, které lze udit, péci i vařit. Horní stehno se po vykostění a bez kůže hodí na řízky, pečení i do omáček. Celá stehna se hodí také na roládu, na guláš nebo k dušení se zeleninou. Z našich receptů můžete vyzkoušet pečená krůtí stehna na česneku a bylinkách nebo krůtí stehna na šalvěji a másle.
Z krku, křídel a drobů krůty lze připravit vývar a použít do rizota.
Na co pozor při nákupu?
Chuť a kvalitu krůtího masa ovlivňuje to, kde krůtu chovali. Nejlepší je krůta z farmy, ideálně od českých dodavatelů. Stejně jako u kuřecího masa se raději vyhněte tomu „křehčenému“, do něhož je vpraven roztok vody, soli, dochucovadel a barviv, tedy směs, která má maso udržet šťavnatější. Pokud tedy můžete, volte vždy čerstvé maso od kvalitního dodavatele.