Hlavní obsah

Daň za nevěru: Kromě zničeného vztahu vás to může stát mnohem více

Foto: Alex_Maryna, Shutterstock.com

Foto: Alex_Maryna, Shutterstock.com

I nevěrník je jenom člověk! Co prožívá, když otevře svoji náruč příležitosti a dobrodružství – mimo svůj stávající vztah? S těmito komplikacemi rozhodně předem nepočítá!

Článek

Existuje mnoho důvodů, proč lidé podvádějí, a vzorce jsou složitější, než naznačují běžné stereotypy. Když Marylandská univerzita ve spolupráci s Kinseyho institutem a sociální sítí Reddit vyzpovídala 495 lidí (téměř 90 procent z nich se identifikovalo jako heterosexuální), odhalila osm klíčových příčin nevěry.

Patří mezi ně hněv, snížená sebeúcta, nedostatek lásky, nízké nasazení partnera (jeho laxnost vůči vztahu), potřeba rozmanitosti, emoční a citové zanedbávání ze strany protějšku, vyšší sexuální touha a potřeba vybití a v neposlední řadě pouhá příležitost, která dělá zloděje, přesněji řečeno nevěrníka. Ať už dotyčný člověk má „máslo na hlavě“ proto, že mu doma něco chybí, nebo si potřebuje cosi dokazovat, vždy to na jeho duši zanechá určité stopy, a to hned v několika směrech.

Nevěrníky užírá zdrcující vina

I když je románek lákavý, nový a vzrušující, nezabrání tomu, aby se většina nepoctivců absolutně oprostila od pocitů studu a viny. Leckterému nevěrníkovi se často dělá špatně od žaludku, když si pomyslí, co provádí svému partnerovi či celé rodině. A již v roce 1996 psychologové z univerzity v Portsmouthu v Anglii, kteří sledovali neverbální chování lhářů, odhalili, že každá lež v těle zvyšuje hladinu stresu. O něm je známo, že je příčinou depresí, průjmu nebo zácpy, ale taky poruch příjmu potravy. Nahrává i cukrovce či vysokému krevnímu tlaku a může způsobit infarkt.

Nevěrníci mají narušené vztahy i mimo manželství

Psychologové uvádějí, že emocionální důsledky podvádění mohou trvat celý život, bez ohledu na to, zda váš partner ví, co jste udělali. Pokud ale nevěra vyjde na světlo, stává se věcí veřejnou často přesahující rámec samotného manželství. Blízcí přátelé a rodina včetně vlastních dětí se nestydí vyjádřit zklamání z podvodných činů, někteří to proradnému jedinci dávají pěkně „sežrat“. Najednou už je problematické odjet na hory v dosud běžném seskupení, když Marie Petra odsuzuje za to, že její kamarádku Lucii roky tahal za nos – bez ohledu na to, že Lucie Petrovi odpustila, nebo spolu už dávno nejsou.

Foto: Tero Vesalainen, Shutterstock.com

Nevěra bývá často dobrodružství, díky kterému se mnozí cítí být „naživu“, doma vedle podváděného partnera to ale už taková hitparáda neníFoto: Tero Vesalainen, Shutterstock.com

Ztracenou důvěru získávají jen velmi těžce

Jistá studie publikovaná v odborném časopise Archives of Sexual Behaviour zjistila, že jedna nevěra zvyšuje riziko opětovného podvádění v pozdější fázi vztahu. I když to pochopitelně nemusí být pravidlem, jak už jednou získáte nálepku nevěrníka, těžko se jí zbavujete. Partner či rodina vám moc nevěří, často jste prověřováni a konfrontováni s tím, proč jdete později z práce, z jakého důvodu v pátek večer vyrážíte ven a s kým. Nevěrník, ten těžký život má… Ale obvykle ne na dlouho. Výzkumy ukazují, že jen asi 31 % párů, které čelí nevěře, spolu zůstává. Leckdy je zkrátka jednodušší se posunout o vztah dál.

Nevěrníci se bojí zpětné reakce

Pokud jde o to, jak podvádění ovlivňuje nevěrníka, je nutné přihlédnout i k další záležitosti. „Oko za oko“ je stará známá zásada a mnoho lidí věří, že když někomu udělají něco špatného, ​​stane se jim na oplátku to samé. Podvedou-li tedy svého partnera, budou zákonitě také podvedeni. Toto jsou takzvané „karmické účinky“ cizoložství, se kterými se ovšem nežije lehce. Vítej v pekle, hříšníku!

Reklama

Související témata: