Hlavní obsah

Jarní úklid: čisticí přípravky si vyrobte z domácích zdrojů

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com
8. 4. 2020

Také jste si v záři paprsků jarního sluníčka všimli, že doma nemáte zdaleka tak čisto, jak jste si mysleli? Nevadí. Máme pro vás pár praktických a levných tipů, díky kterým se špínou a prachem hravě zatočíte.

Článek

Vypadá to, že o letošních Velikonocích budou české domácnosti jen zářit. Většina lidí má najednou na uklízení více času, a tak si říkají, že to vezmou pěkně z gruntu. A co takhle přitom zapomenout na komerční čisticí přípravky plné „chemie“ a vyzkoušet léty prověřené uklízecí metody našich babiček?

Výhody ekologického úklidu domácnosti

Říkáte si, že trocha saponátu není pro životní prostředí žádná tragédie a vy budete mít rychle hotovo. Dříve než sáhnete po chemickém přípravku, zvažte následující argumenty. Nejde totiž jen o zátěž obecně, ale také o vaši vlastní domácnost. Ta je totiž během uklízení a po něm díky všelijakým výparům a aerosolům zamořená mnoha nezdravými chemikáliemi. Každodenní úklid dokonce škodí stejně jako cigarety!

Další výhodou je, že nemusíte běžet do drogerie, navíc když se nemá zbytečně vycházet a některé úklidové prostředky jsou jen těžko k dostání. Nezanedbatelným plusem je i skutečnost, že většinu potřebných surovin máte zřejmě doma a navíc jsou docela levné.

Foto: Igisheva Maria, Shutterstock.com

Máte doma sodu či citronovou šťávu nebo ocet? Pak máte vyhráno

Přírodní dezinfekce: peroxid, ocet a líh

Slovo „dezinfekce“ se v posledních týdnech skloňuje snad ve všech pádech a dezinfekční prostředky se špatně shánějí. Přitom se při úklidu bez těch kupovaných snadno obejdete. Vyrobte si je sami! Známými antiseptickými prostředky jsou tříprocentní peroxid vodíku, ocet nebo líh. Pro umytí povrchů stačí, když jednu z těchto látek naředíte vodou v poměru 1 : 10. Při manipulaci s lihem však buďte opatrní, jedná se o hořlavinu. A nezapomeňte přitom otevřít okno, abyste se nenadýchali alkoholových výparů.

Bohužel tyto přípravky byt moc příjemně neprovoní, proto lze do čisticí lázně kápnout pár kapek oblíbeného esenciálního oleje. Jinou variantou, jak důkladně vydezinfikovat byt, je pořídit si parní čistič: vyčistí téměř všechny povrchy a horká pára vydezinfikuje nejen podlahu a obklady v koupelně, ale i dřez na nádobí či toaletu.

Soda na vodní kámen i zašlé matrace

Soda bikarbona neboli jedlá soda má při čištění domácnosti téměř kouzelnou moc. Když potřebujete použít abrazivní prostředek (například na vanu či umyvadlo), stačí smíchat sodu s malým množstvím vody tak, aby vznikla hustá pasta. Pak ji jemným hadříkem naneste na zašpiněný povrch a krouživým pohybem ho vyčistěte – poradí si dokonce i s vodním kamenem. Nakonec vše opláchněte čistou vodou, případně přeleštěte kouskem suchého flanelu.

Soda funguje také jako čistič textilního čalounění nebo matrací, protože dokáže skvěle absorbovat nepříjemný zápach a oživit barvu látky. Stačí je jen alespoň na hodinu sodou posypat a poté důkladně vyluxovat. Víte, jaký je rozdíl mezi jedlou a prací sodou?

Foto: JPC-PROD, Shutterstock.com

Nemáte náladu, čas ani peníze běhat do drogerie pro saponáty? Nevadí!

Jak vyčistit radiátory snadno a rychle

Při gruntování bývá čištění zejména žebrových radiátorů docela oříšek. Ale co se dá dělat, pustit se do toho musíte. Jen se podívejte zblízka: mezi žebry, kam se bohužel dostanete jen obtížně, je určitě plno prachu. Problém se dá vyřešit pomocí jednoduchého triku s fénem. Za radiátor pověste mokrý hadr a prach pak zepředu vyfoukejte studeným vzduchem z vysoušeče na vlasy. Nečistoty se vzadu nachytají na mokrý hadr, který pak normálně vyperete. A znáte triky, jak umýt žaluzie?

Domácí přírodní leštěnka na dřevo

Dobře uklizený byt nejen krásně voní, ale všechno se musí jen lesknout. Snadno toho docílíte díky speciální leštěnce. Stačí, když smícháte olivový olej s citronovou šťávou (můžete použít koncentrát) v poměru 1 : 1. Směs pak nakapejte na měkký hadřík a důkladně jím přeleštěte všechny dřevěné povrchy. Praktičtější je ale směs nalít do lahvičky s rozprašovačem. Tu můžete mít kdykoli po ruce a v případě potřeby přeleštit nábytek a zároveň provonět celý byt. Domácí leštěnku lze vyrobit i z piva.

Máte v lékárničce pár prošlých platíček s nějakým lékem s kyselinou acetylsalicylovou? Vyrobte si účinný čistič na koupelnu třeba z Acylpyrinu či Aspirinu.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek