Článek
Capsule wardrobe se u nás překládá jako kapsulový či kapslový šatník. Vyznačuje elegantním se minimalismem, jehož cílem je mít outfit vhodný pro každou příležitost, aniž byste vlastnily nadměrné množství oblečení. Jeho současná popularita odráží čím dál tím větší poptávku po udržitelnosti a odpovědnosti, myšlenka je ale mnohem starší. Co je vlastně kapslový šatník a jak si ho můžete sestavit doslova na tělo?
Sedm základních kousků
O kapslových skříních se poprvé zmínily americké publikace již ve 40. letech minulého století. Představily jakési základy šatníku, malé kolekce oděvů, které ladí základními střihy i barvami. Více pak tento termín oživila v 70. letech majitelka londýnského butiku „Wardrobe“ Susie Faux, která kapslový šatník představila jako sbírku několika základních kousků, které nevyjdou z módy a které lze obohacovat o různé sezonní kousky.
Koncept kapslového šatníku zpopularizovala o pár let později také americká módní návrhářka Donna Karan, když v roce 1985 vydala svou kolekci sedmi zaměnitelných pracovních oděvů s názvem „7 Easy Pieces“, jež byly navržené s ohledem na pracující ženy. Ostatně stejný název najdete v její nejnovější kolekci i dnes. Jsou v ní zařazené malé černé, bílá košile, elegantní černé kalhoty, černá midi sukně, nadčasové sako, kašmírový svetr, body a nějaký kožený kousek.
Základní, minimalistický nebo tedy kapslový šatník se dostává ke slovu i v posledních desetiletích, kdy se i v módě dostává do popředí otázka udržitelnosti a odpovědnosti.
Malé černé, 14 042 Kč; bílé košilové body, 5032 Kč a černé kalhoty 10 487 Kč, oboje Donna Karan, prodává DKNYFoto: Archiv firmy
Začněte čistkou
Pokud chcete vytvořit ideální základní šatník, je dobré si uvědomit, že ho možná už mezi vašimi věcmi máte. Proto je potřeba probrat nejprve ten stávající a ideálně začít tím, že ze skříní vše vyndáte. Z hromad pak vezměte kousek po kousku a bez milosti se zbavte přebytečných věcí. Jsou to ty, které už po letech ztratily šmrnc, které jste neměla více let na sobě či si u nich říkáte, že jsou dobré akorát tak na doma.
Pokud byste byly bezradné, pozvěte si na pomoc stylistku, s tou pak můžete sestavit i seznam věcí, které vám chybí.
Definujte váš styl
„Základem kapslového šatníku by měly být nadčasové kousky z kvalitních materiálů a neutrální barvy, které mezi sebou dobře zkombinujete. Ty pak lze doplnit rozmanitými doplňky a přidat pár trendových kousků. I přesto, že pro každou z nás může být dokonalý šatník něčím jiným, tohle je univerzální klíč, jak na něj,“ radí všem ženám módní návrhářka Veronika Štěrbová, která už více než deset let tvoří pod českou značkou Sophistic by Veronika.
Základní kousky by také měly respektovat vaši osobnost i styl života. Je jasné, že ne každá žena bude nosit do práce pouze černou sukni s bílou košilí stále dokola, ale v základu by ve výbavě tyhle kousky neměly chybět. Je však potřeba si ujasnit, jaký styl v oblékání preferujete, zda čistě byznysový, nebo spíše ležérní.
Co by nemělo chybět
Mezi základní kousky, které by v ženském šatníku neměly chybět, patří určitě jednoduchá, ale kvalitní basic trička, která obléknete k sukním, kalhotám i pod sako, dále bílá košile, černá sukně, která by měla lichotit vaší postavě, a elegantní černé kalhoty, klidně široké podle aktuálních trendů. V zimě užijete určitě pořádný hřejivý kabát, ale i svetr či vlněnou vestu a kardigan. Na jaře se bude hodit džínová či kožená bunda nebo klasický trenčkot, rozhodně nezapomeňte na šaty, které podtrhnou vaši siluetu.
Materiály volte vždy kvalitní. „Hlavní roli by měla hrát bavlna, jersey, satén ze 100% viskózy, ale také udržitelný tencel,“ upřesňuje Veronika Štěrbová. Podle vašeho zvážení mezi ně zařaďte i kůži či denim, většina žen ocení například dobře padnoucí džíny. Podle vašeho životního stylu nebo preferencí lze pak šatník rozšiřovat o případné módní trendy.
Zleva: Cityzen, bavlněné basic tričko se speciální úpravou proti pocení, 890 Kč; NanoSPACE by Lada, tričko s úpravou proti zápachu, 1599 KčFoto: Archiv firem
Zleva: Sophistic by Veronika, sukně s kapsami, 3190 Kč; Jamie Collection, dlouhá splývavá sukně, 1699 KčFoto: Archiv firem
Zleva: Fashion M&M , elegantní černé kalhoty, 3519 Kč; Sophistic by Veronika, splývavé kalhoty, 3890 KčFoto: Archiv firem
Zleva: Massimo Dutti, dlouhý flaušový kabát, 6999 Kč (74%vlny, 4% kašmíru a 22% nylon); Mikela da Luka, vlněná vesta, 3290 Kč (60% vlna, 20 % bavlna, 20% polyamidFoto: Archiv firem
Kde nakupovat
Nevíte si rady, kam pro základy šatníku vyrazit? Určitě najdete inspiraci u spousty českých značek, které se pyšní filosofií kapslového šatníku. „Snažíme se vytvářet oblečení tak, aby jednotlivé kousky k sobě ladily napříč kolekcemi, a aby se daly použít, jak pro elegantní, tak sportovní outfit,“ popisuje například smýšlení české značky Jamie Collection jedna z majitelek Michala Smelíková a dodává, že své zákaznice se snaží inspirovat i na sociálních sítích, kde se dozví, jak si dané věci můžou nastylovat k ostatnímu oblečení. Nemusíte se bát zajít i do klasických řetězců, kde se také najdou kvalitní kousky. Většinou je hledejte v kolekcích nazvaných Premium.
Nezapomeňte na doplňky
Díky doplňkům pak základní outfity změníte tak, že mohou působit každý den trochu jinak. Jsou stejně důležité jako kvalitní kabát či kožená bunda. Co se týče obuvi, nadčasové jsou bílé tenisky, v chladnějších dnech by je měly nahradit černé kotníkové boty či kozačky. Chodíte-li do společnosti, oceníte také klasické lodičky. Kabelky byste měly vlastnit minimálně dvě. Jednu na každodenní nošení a univerzální psaníčko na společenské události. Vsaďte u všech doplňků na kůži, která vám vydrží mnohem déle. K stylové ženě patří také vlněný klobouk. Naučte se ho nosit podle tvaru obličeje.
Zleva: Tonak, plstěný klobouk, 3700 Kč. Folbeur, kožená kabelka, 9100 KčFoto: Archiv firem
Zleva: Hogl, kožené kozačky, 4599 Kč. Gino Rossi, kožené lodičky 2229 KčFoto: Archiv firem