Hlavní obsah

Problém mokrých kalhotek: Kdy vás může potkat inkontinence?

Foto: Profimedia

Inkontinence je trápení, se kterým se nerady svěřujeme ostatním. Je však třeba překonat ostych a objednat se k lékaři

Inkontinence není sexy téma, moc se o ní nemluví. A když už, pak raději potichu. O co méně je však „slyšet“, o to více dovede potrápit. Nepodceňujte tento problém, víme, jak se ho zbavit!

Článek

Nechtěný únik moči neboli inkontinence se nejvíce týká žen. Proč? „Ženská pánev je anatomicky přece jenom trochu odlišná od mužské, a působení zvýšeného nitrobřišního tlaku může mít u žen za následek uvolnění svalových a vazivových struktur,“ říká MUDr. Lukáš Horčička ze zdravotnického zařízení Gona.

U mužů se inkontinence může projevit zpravidla v pozdějším věku, například kvůli problémům s prostatou, u žen bez ohledu na datum v kalendáři. Pravdou ale je, že s přibývajícím věkem a tedy i zdravotními komplikacemi přibývá i žen s inkontinencí.

Není jen jedna

Mezi nejčastější typy inkontinence patří stresová, urgentní a smíšená. A proč se inkontinence označuje jako multifaktoriální? Způsobuje ji více příčin, a mnohdy se jich „sejde“ několik i u jedné osoby.

  • Stresová –Projevuje se únikem zpravidla malého množství moči, když třeba zvednete něco těžkého, zakašlete, zasmějete se, poskočíte si… Může jít například o stav po porodu, ale i o velkou fyzickou námahu (v práci často zvedáte či nosíte těžké věci) či nadměrnou váhu a jiné.
  • Urgentní – V tomto případě se vám náhle chce „na malou“ a dojde k úniku většího množství moči, které nelze ovládnout – nestihnete doběhnout na toaletu. Většinou vzniká v důsledku jiného zdravotního problému, třeba po opakovaných zánětech močových cest, mozkové mrtvici, při nádorových chorobách, cukrovce, astmatu, nemocích postihujících nervový systém a podobně.
  • Smíšená –Zde se spojují projevy i příčiny stresové i urgentní inkontinence.
Foto: Profimedia

* Stresová inkontinence může postihnout jak mladší ženy, tak i ženy po přechodu či ve stáří. Ale nedá se vyloučit ani u mužů, například v souvislosti s problémy s prostatou

Jak ji rozklíčovat

Aby se inkontinence mohla správně léčit, je třeba určit, o jaký typ se jedná a co ho způsobuje. „Kromě pohovoru s lékařem se provádí zejména vyšetření laboratorní, tedy rozbor moči, dále urodynamické a ultrazvukové,“ upřesňuje Lukáš Horčička. Rozbor moči či ultrazvuk jistě znáte a urodynamické vyšetření je zjednodušeně řečeno takové, při kterém se naplní močový měchýř tekutinou a přitom se zjišťuje funkce dolních močových cest.

Léčba stresové

Stresová inkontinence se řeší konzervativně i operačně. „Smyslem konzervativní léčby je posílit svaly pánevního dna. A toho lze dosáhnout pomocí speciálních cviků, elektrostimulací či používáním speciálních kuželů – ty se zavádějí do pochvy a dráždí svaly, které se stahují. Anebo se volí operační zákrok. Časté je zavedení takzvaně volně uložené pásky pod močovou trubici, zákrok se řeší v celkové anestézii,“ vysvětluje Lukáš Horčička.

A dodává, že méně často se provádí závěsné operace: zavěšení močové trubice pomocí pochvy ke stydké kosti. Rovněž probíhá pod celkovou narkózou, ale břišní cestou. Zákroky jsou hrazené zdravotními pojišťovnami.

Foto: Profimedia

S jakým největším mýtem ohledně inkontinence se lékaři setkávají? Že pomočovat se je normální. Není, inkontinenci lze léčit

Léčba urgentní a smíšené

„U urgentní inkontinence se nejprve léčí základní onemocnění. Současně je třeba upravit životosprávu, trénovat kontrolu močení a podpůrně užívat léky, které potlačují nutkavé stahy stěny močového měchýře, a tím oddalují potřebu vyprázdnění. A v případě smíšené inkontinence se volí kombinace jmenovaných postupů,“ říká Lukáš Horčička.

Na co pozor

Ať už jde o inkontinenci stresovou, urgentní či smíšenou, vždy platí: vhodné řešení doporučuje lékař. Stejně tak je ale důležité, že i vy musíte přiložit ruku k dílu – je třeba změnit životní styl. Například jde o pravidelný příjem 1,5 až 2 litrů vhodných tekutin denně (méně pít kávu a další močopudné tekutiny), přestat kouřit, nezvedat těžká břemena, pravidelně se pohybovat a cvičit... Více v článku Jak zabránit stárnutí ženského klína? Známe omlazující tipy!.

Máte zkušenosti s tímto problémem? Poraďte ostatním, co vám nejvíce pomohlo.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama