Hlavní obsah

Rekonstrukce bytu: kdy si sehnat povolení a kdy se vyplatí pomoc

Foto: Stokkete, Shutterstock.com

Foto: Stokkete, Shutterstock.com

Už vám vaše domácnost přijde okoukaná a rádi byste nějakou změnu? Pak vás možná napadlo, že přišel čas na menší či větší rekonstrukci. Co byste měli zvážit, než s ní začnete?

Článek

Rekonstrukce bytu vám může přinést bydlení podle představ, ale také pořádně zavařit. Zvlášť když se do ní pustíte neuváženě a bez pomoci. Každý zásah je dobré předem pořádně promyslet, rozhodně je třeba určit si rozpočet a sestavit si plán – včetně záložního. Na koho se obrátit a kdy bude potřeba povolení od úřadu?

Sestavte si rozpočet

Jednou z prvních věcí, kterou je třeba dobře rozmyslet, je rozsah rekonstrukce. Dopřejte si trochu času a pořádně si promyslete, co vám v domácnosti vyhovuje a co ne. Díky tomu zjistíte, co vám vadí a co bude skutečně nutné předělat.

Řekněte si, kolik peněz můžete do rekonstrukce investovat, a podle toho se zařiďte. Postupujte při tom od nejdůležitějších věcí po ty méně podstatné. Nová koupelna je potřeba, je ale rozdíl, jestli si pořídíte baterii od designového výrobce, anebo sáhnete po té obyčejné. Rozdíl v ceně bývají desítky procent a krásné zboží sežnete i u běžných prodejců.

Nepodceňujte ani rezervu, a to jak tu časovou, tak finanční. K rozpočtu připočtěte alespoň 15% rezervu, podobně přistupujte i k časovému rozvrhu. Nejedná se o neopodstatněný pesimismus, jako spíš o rozumnou opatrnost.

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Zatímco menší úpravy interiéru zvládnete svépomocí, na ty větší si raději najměte profesionálaFoto: New Africa, Shutterstock.com

Poraďte se s odborníkem

Jestli se chystáte pouze vyměnit pár kousků nábytku, vymalovat stěny jinou barvou a nakoupit nové dekorace, se vší pravděpodobností to zvládnete sami. U větších zásahů je však dobré nechat si poradit od odborníků a svěřit jim i většinu práce.

Užitečný může být bytový architekt, jehož úkolem je navrhnout prostory tak, aby byly funkční a vy jste se v nich cítili příjemně a doma. 

Odborník by vám měl pomoc v tom, abyste zbytečně nepodléhali trendům a namísto toho našli svůj osobitý styl, který se propíše do celého bydlení. Zároveň se ale od něj nenechte natlačit do něčeho, o čem nejste bytostně přesvědčeni. 

Řemeslníka vybírejte pečlivě

Rady profesionálů jsou obzvlášť důležité u rozsáhlejších rekonstrukcí a předělávkách techničtějšího rázu. Při zásahu do konstrukce a bourání příček si také sjednejte konzultaci se statikem.

Rekonstrukce vlastníma rukama vám sice možná ušetří nějaké peníze, bude vás ale stát více času a síly. Riskujete, že se něco nepovede, a ve výsledku možná zaplatíte mnohem více. Pokud si v tomhle ohledu nejste stoprocentně jistí, najměte si raději technika a řemeslníka. 

Dejte si ovšem pozor na to, koho si na práci objednáváte, nejdříve si pečlivě pročtěte zkušenosti ostatních. Ideální je, když vám někoho doporučí známý. Dobré řemeslníky není nikdy jednoduché sehnat, a obzvlášť v současné době, opravdu vybírejte pečlivě, i kdybyste měli déle čekat. 

Sežeňte si náhradní ubytování

Chystáte se předělávat celý interiér najednou? Možná budete na tu dobu potřebovat náhradní bydlení. V rozbořeném obydlí se totiž těžko žije, zejména s domácími mazlíčky a dětmi.

Některé stavební firmy nabízí bezplatnou možnost náhradního ubytování, což může být příjemným bonusem pro ty, kdo nemohou zůstat u přátel či příbuzných. I zde se vyplatí mít v záloze nějakou alternativu a alespoň jedno další místo, kde byste se mohli v případě potřeby na chvíli ubytovat.

Foto: PV productions, Shutterstock.com

Výběr odborníka není dobré podcenit. Projděte dostupné recenze a zeptejte se ostatních na jejich zkušenostiFoto: PV productions, Shutterstock.com

Kdy budete potřebovat povolení?

V neposlední řadě si zjistěte, zda budete potřebovat stavební povolení nebo souhlas sousedů a správce či majitele bytového domu. Obecně platí, že stavební povolení nebudete potřebovat při běžných úpravách bytu v osobním vlastnictví, během nichž se nezasáhne do nosných konstrukcí a zachovají se původní dispozice obydlí. Sem patří například pokládky nové podlahy, opravy omítky či výměna vybavení.

Plánujete změnit dosavadní využívání některých částí stavby, tedy propojit obývák s kuchyní, přesunout WC nebo třeba zvětšit jeden pokoj na úkor jiného? Pokud přitom nezasáhnete do vzhledu stavby, nosné konstrukce a do životního prostředí, bude vám stačit, když rekonstrukci ohlásíte na příslušném stavebním úřadě. Jakmile však budete do nosné konstrukce zasahovat či přistavovat nové místnosti, je nezbytné sehnat si stavební povolení.

Myslete na to, že získat povolení trvá zhruba 30 dní, je tedy důležité zažádat si o něj včas. Na stavebním úřadě si proto s dostatečným předstihem zjistěte, co všechno musíte udělat a jaké dokumenty od vás budou vyžadovat.

Nezapomeňte také na to, že ať už provádíte jakékoliv přestavby a úpravy, u nichž počítáte s hlukem, je slušnost to předem oznámit sousedům.

Reklama