Hlavní obsah

Rozpraskané paty: Kdy jde pouze o estetický problém a kdy může jít o vážnější věc

Foto: NT_Studio, Shutterstock.com

Foto: NT_Studio, Shutterstock.com

Sezona sandálků nemilosrdně odhalila, jak hrozně máte rozpraskané a zarudlé paty? Pemza a hojivý krém to dokáže změnit, mnohem lepší je ale zjistit, proč vám kůže na patách tolik praská a je extrémně vysušená. Důvody mohou být i zdravotní.

Článek

Kůže je největší orgán lidského těla a není všude stejná. Na chodidlech zcela chybějí mazové žlázky, proto tady pokožka velmi snadno ztrácí hydrataci a praská a zároveň rychle reaguje na to, co se děje v organismu. Za tvrdými patami a rozpraskanými chodidly tak není jen nedostatek péče, ale také různé zdravotní problémy.

Co všechno způsobuje potíže s kůží na chodidlech?

1. Kožní problémy: plíseň i ekzémy

Rozpraskaná chodidla často souvisejí s kožními problémy, nezřídka jde o plísňové onemocnění. „Prvními signály mykózy bývá zarudlá či olupující se kůže, svědění až bolestivé popraskání. Plísně se zpravidla objevují nejdříve mezi prsty,“ upozorňuje pražská kožní lékařka Jitka Řezáčová. Může jít i o atopický ekzém, lupenku nebo juvenilní plantární dermatózu napadající hlavně menší děti. Kůže při ní vysychá, praská a olupuje se, platí na ni prodyšná obuv, savé ponožky a pravidelné promazávání.

2. Zanedbaný pitný režim

Málo pijete? Pak může být pokožka citlivější, křehká, šupinatá – a na chodidlech na nedostatek vláhy reaguje rychleji než jinde na těle. Dehydratovaná kůže je vysušená, napnutá, svědí, objevují se suchá ložiska i první praskliny. Pokud se s potížemi potýkáte pravidelně, zkuste nejen víc pít, ale také se zaměřte na druh nápoje: ty kofeinové, slazené i alkoholické kvalitě pokožky spíše ubírají.

Foto: Farknot Architect, Shutterstock.com

Zdravá kůže potřebuje dostatečné množství tekutin. Pokud začnete pociťovat potíže, dobře si vybírejte, co pijeteFoto: Farknot Architect, Shutterstock.com

3. Nedostatečné prokrvení

Někdy se vláha i potřebné živiny do chodidel nedostávají kvůli špatnému krevnímu zásobení, což vede k špatnému stavu kůže a pomalému hojení ran. Proč krev neproudí správně? Často jsou za tím zúžené cévy, například vlivem aterosklerózy. To už je život ohrožující příčina, kterou byste neměli brát na lehkou váhu. Stejně nebezpečná je i cukrovka – tam hrozí diabetická noha, která často vede k amputaci. I tady hraje roli snížené prokrvení a špatný stav tkání.

Pozorujete-li navíc otoky chodidel či kotníků, vystouplé promodralé žíly, lysiny bez chloupků, máte nohy těžké, pálí vás či trpíte na křeče, a to i v klidu, poraďte se s praktickým lékařem.

4. Dlouhé stání

Nejtenčí kůže je na víčkách a na uších, naopak nejsilnější je v místech zvýšené zátěže, jako jsou dlaně či právě chodidla. Neznamená to ovšem, že vydrží jakékoli zacházení. Pokud jste obézní, v práci dlouhé hodiny stojíte nebo jste vášniví turisté, plosky dostávají zabrat. Přeschlou kůži a praskliny mohou doplnit puchýře, brnění i pocit těžkých nohou, jak je v nich stále nateklá krev.

Odpočívejte s nohama nahoru, dopřejte si relaxační koupel nebo masáž chodidel. „Ke zlepšení krevního oběhu se místně uplatňují pelargonie, echinacea nebo jinan. Výborným doplňkem k bylinné léčbě jsou koupele zaměřené na lymfatický systém či svalovou tkáň,“ radí bylinkářka Jarmila Podhorná.

Foto: ESB Professional, Shutterstock.com

Některá povolání dlouhé stání vyžadují a chodidla dostávají pořádně zabrat. Kůže je napnutá a suchá, přidávají se otoky, praskliny i svědivá místaFoto: ESB Professional, Shutterstock.com

5. Nemocná štítná žláza

Přeschlá kůže, často právě na ploskách, může souviset i se sníženou funkcí štítné žlázy a hormonální nerovnováhou. Pozorujete-li i další symptomy, jako je únava, sklony k depresím, kolísání váhy nebo studené nohy, může být namístě krevní vyšetření i ultrazvuk štítné žlázy.

6. Sjögrenův syndrom

Suchá kůže provází i vzácný a velmi nepříjemný Sjögrenův syndrom. Při něm dochází k vysychání sliznic, nemocným se nedostává slin ani slz, trpí vaginální suchostí a pnoucí a šupinatou kůží. Jde zřejmě o autoimunitní poruchu, na kterou zatím neexistuje účinný lék.

Reklama

Související témata: