Článek
K Vánocům tradičně patří nejen dárky, ale i oblíbená jídla. Bude však letos na našich stolech a v lednicích méně potravin? Na pečení cukroví už se to podepsalo a hodně hospodyněk značně omezilo počet druhů i množství, aby uspořily. A co náklady na další oblíbené sváteční pochoutky? Porovnali jsme letošní cenovky s těmi, které byly aktuální v roce 2020. Výsledek bohužel nepotěší.
Vánoční cukroví
Cukroví, vánočky – tradice velí mít je na svátečním stole, ale kolik stojí jejich výroba? Rozhodně vyjde o dost dráž než před dvěma lety.
CUKR: V roce 2020 byla průměrná cena cukru krystal 14,90 Kč a v akcích jste mohli kilovku pořídit i za 9,90 Kč. Na to letos zapomeňte – cena prudce stoupla, a když ho půjdete koupit teď, narazíte nejčastěji na cenu kolem 35 Kč za kilo.
MÁSLO: Před dvěma lety to byla málem tragédie, když se cena 250 g másla šplhala někam na 43 Kč, ve slevě ho šlo koupit i za 22 Kč. Letos jen s nostalgií vzpomínáme – i máslo v akci pořídíte nejčastěji za 59,90 Kč, běžná cena je o deset a víc korun vyšší.
VEJCE: I na vajíčkách je vidět, jak moc se zdražovalo. Za 10 vajec velikosti M byste před dvěma lety dali přibližně 33, v akci i 28 Kč. Jen pro zajímavost: v roce 2018 by v akci stála ani ne dvacku. Letos dáte za halová kolem 5,50 Kč za kus, podestýlková stojí ještě o korunu víc. Pokud chcete nakoupit levněji, musíte číhat na akce, pak to ale bývají vejce menší, tedy S. Jak vybrat a uskladnit vajíčka?
MOUKA: Cena mouky se dlouhá léta nijak dramaticky neměnila a pohybovala se kolem desetikoruny za kilogram. Před dvěma lety byste ji podle druhu mletí a výrobce pořídili od 9,90 do 14,90, prémiová hladká byla nadstandard, za který jste dali kolem 22 Kč. Dnes koupíte kilovku mouky běžně od 22 do zhruba 35 Kč.
Vánoční cukroví, hlavně pokud jako surovinu používáte máslo, letos docela podražíFoto: Floki, Shutterstock.com
Ovoce na sváteční stůl
Z cenovek se vám může trochu zamotat hlava i u regálů s ovocem. I to ale patří na slavnostní stůl.
JABLKA: Po velkém cenovém skoku zhruba před dvěma lety se jejich cena ustálila mezi 35 a 45 Kč za kilo. Ještě před čtyřmi lety se v akci dala koupit i pod deset korun, ale pak během dvou let podražila o více než 70 %. V roce 2020 byste například odrůdu Golden Delicious pořídili přibližně za 45 korun, v akci pak kolem 32–35 Kč za kilo. Červená jablka vyšla přes 40 korun, ale některé odrůdy nesly cenovku i nad 80 Kč! Dnes koupíte kilo jablíček v akci i kolem 25 Kč, takže alespoň v tomto případě jde o zlevnění.
HRUŠKY: Podražily podobně jako jablka. Ještě před rokem 2019 stálo kilo 30 Kč, v roce 2020 už byla průměrná cena asi 55 Kč. Letos je cena obdobná jako u jablek – kilogram mezi 35 a 45 Kč. Ovšem pokud chcete hrušky v bio kvalitě, není výjimečné dát za kilo 100 až 150 Kč.
EXOTICKÉ OVOCE: Také je o poznání dražší, i když ne všechny druhy. Citrony byste ještě v roce 2019 koupili ve slevě okolo 28 Kč, o rok později už bylo i na akčních cenovkách kolem 32 a bez slevy i 74 Kč. Letos je běžných 50–55 Kč za kilo, a pokud chcete bio kvalitu, pak zaplatíte kolem 120 Kč.
Mandarinky, které patří k mikulášské nadílce i k Vánocům, stály na konci roku 2020 asi 45 korun, v akci pak cca 22 Kč. Letos je jejich nejčastější cena mezi 45 a 50 Kč za kilogram, v bio kvalitě stojí přibližně stovku.
Cenovým skokanem roku 2020 bylo kiwi, které z lednových 36 vyskočilo nad 75 korun za kilogram. Letos je tato cena ale spíš tou nejnižší – jeden plod většinou váží cca 100 g a není výjimečné, že za něj dáte 14 Kč, tedy to vychází kolem 140 korun za kilogram.
Exotické ovoce tradičně patří na sváteční stůl, ale ani jemu se zdražování nevyhnuloFoto: Viktoriia Kolosova, Shutterstock.com
Na kolik vyjde domácí bramborový salát
Vyrobit bramborový salát, to také nebude letos nejlevnější – zvlášť pro zásadní růst cen vajec a třeba i majonézy. Na kolik vyjde zelenina a brambory, které se bez něj také neobejdou?
Video: Jak na domácí majonézu?
CELER: Před dvěma lety vyšel asi na 30 Kč za kilo a letos to je jen zhruba o 3-4 koruny víc. Jestli ho ale chcete v bio kvalitě, násobte dvakrát.
KOŘENOVÁ PETRŽEL: V roce 2020 se koupila za cca 40 Kč za kilo, což byla tehdy šokující cena, a za další dva roky ještě citelně podražila. Letos vyjde na přibližně 70 Kč za kilo, v bio kvalitě ji lze potkat i za bezmála 200 Kč!
MRKEV: Kilogram stál před dvěma lety kolem 20 Kč, což zhruba platí stále. Ovšem pokud nechcete mrkev s natí, čerstvou nebo bio, pak za ni dáte 50 až 70 Kč za kilo.
BRAMBORY: Salát bez brambor nevyrobíte. Jak je to s jejich cenou? V roce 2019 vyšlo kilo cca na 11 Kč, v roce 2020 už na dvojnásobek. A letos lze koupit kilogram brambor asi od 15 Kč, kolem dvacky stojí červené odrůdy. Video: Jak uvařit a oloupat brambory?
Bramborový salát je klasika, kterou si asi odpustí málokdo, a to bez ohledu na cenu surovinFoto: Anastasiia from Ukraine, Shutterstock.com
Ceny masa a ryb? Nepotěší!
Mnoho českých domácností už se hlásí k tomu, že na štědrovečerní tabuli patří spíš řízky než kapr. Ale ať je to u vás, jak chce, v každém případě si připlatíte.
VEPŘOVÁ KRKOVICE: Řízky se nejčastěji připravují z vepřové krkovice. Když se její cena vyhoupla ze 150 Kč v roce 2019 na 170 korun v roce 2020, zdálo se to strašné – a to šla v akci koupit i pod stovku. Letos můžete kilo se štěstím a v akci pořídit zhruba za 130 Kč, ale běžná cena je kolem 220, výjimkou nejsou ani ceny nad 350 Kč. A u masa z výběrových prasat lze najít cenu i přes 500 korun za kilogram!
KUŘECÍ PRSNÍ ŘÍZKY: Ani ti, kdo mají raději kuřecí řízky, se asi moc radovat nebudou. Před čtyřmi lety byla cena prsních řízků asi stovka za kilo, v roce 2020 se vyšplhala v průměru na 168 a letos je to nejběžněji kolem 230 Kč, občas je můžete sehnat v akci kolem 160 Kč.
KAPR: Za kapra jste před dvěma lety zaplatili 70 až 85 Kč za kilogram. Loni už nebylo výjimkou ani 120 Kč a letos mluví odhady o navýšení o dalších 10 až 20 korun za kilo.