Hlavní obsah

Covid u dětí: Jaké má dnes příznaky, jak ho léčit podle typu kašle a kdy nechat udělat test

Foto: Dragana Gordic, Shutterstock.com

Foto: Dragana Gordic, Shutterstock.com

Onemocnění covidem-19 se u dětí projevuje většinou velmi mírně. Zhruba třetina dětí má kašel a teplotu, některé jsou unavenější, bolí je v krku, ale zbytek nemusí mít příznaky žádné a na nemoc se přijde jen kvůli tomu, že si dítě udělá test.

Článek

Onemocnění poslední variantou covidu-19 neboli omikronem probíhá většinou jen s mírnými příznaky. Mohlo by se tedy zdát, že není třeba ani pátrat po tom, co je původem potíží, protože nemoc se léčí podobně jako jiné virózy. Užitečné to ale je ve chvíli, kdy nechcete nemoc šířit dál, a to zejména mezi staršími a chronicky nemocnými lidmi, které může vir ohrozit.

Jak se pozná covid u dětí?

U většiny dětí se po nákaze covidem-19 dokonce neobjeví žádné potíže. Část dětí se jen cítí unavenější, asi třetina má kašel teplotu. U některých je i vysoká.

Porucha čichu typická pro dřívější varianty se téměř neobjevuje, nově ale bývá bolest v krku a příznaky onemocnění horních cest dýchacích. U některých dětí se může projevit nevolnost, zvracení, bolesti břichaprůjem.

Jak se léčí omikron u dětí?

Stejně jako u dětí i u dospělých léčba spočívá v mírnění příznaků, kterými jsou zejména zvýšená teplota a s ní související bolest hlavy, případně svalů a kloubů.

Horečku snižujte, když přesáhne 38 °C. Pomáhají léky s paracetamolem (např. Paralen, Panadol, Paramax), ibuprofenem (např. Ibalgin, Brufen, Ibumax, Nurofen). Na rozdíl od dospělých nepodávejte u dětí preparáty s kyselinou acetylsalicylovou (např. Aspirin, Acylpyrin, Anopyrin).

A pokud nemáte léky z různých důvodů k dispozici, zkuste horečku srazit jinými způsoby: Horečka: Jak ji srazit bez léků a kdy po nich sáhnout?Byliny místo léků: Které platí na bolavý krk, rýmu i horečku

Foto: Ground Picture, Shutterstock.com

Horečku snižujte, pokud přesáhne 38 °CFoto: Ground Picture, Shutterstock.com

Jak kombinovat léky na teplotu u dětí?

Paracetamol lze s ibuprofenem střídat, a to jak ve formě čípků, tak i sirupu. To platí zejména v případě, že horečka neklesá. Pak je totiž můžete podávat v kratších intervalech, než je doporučeno pro podání jen jedné účinné látky.

Střídání se doporučuje po čtyřech hodinách (případně po třech, když teplota neklesá). Čili v osm hodin ráno dáte ibuprofen, ve 12 paracetamol, v 16 hodin zase ibuprofen. Kdybyste používali jen jeden lék, musí být interval obvykle nejméně šest hodin.

Nikdy ale nepřekračujte doporučené denní dávky! Zjistíte je z příbalového letáku, a pokud si nejste jistí, poraďte se s lékárníkem nebo lékařem. Vždy je nutné zohlednit nejenom věk dítěte, ale také, kolik vaše dítě váží a jaká je doporučená dávka v přepočtu na jeden kilogram a den.

Svého pediatra kontaktujte v situaci, kdy si nejste jisti diagnózou, dítěti se teploty vracejí, po podání léků na teplotu a bolest se nechová normálně, málo jí nebo má průjem či zvrací.

Jak léčit kašel u dětí?

Při léčbě kašle u dětí, zejména pokud s ním nemáte žádné zkušenosti, se nesnažte o samoléčbu. A to především v situaci, kdy se jedná o záchvatovitý kašel, máte dojem, že vaše dítě špatně dýchá a/nebo má takzvaný „štěkavý“ kašel, který bývá projevem zánětu hrtanu, tedy laryngitidy.

Zatímco v léčbě teploty nemůžete udělat mnoho chyb, v případě kašle ano. Poraďte se v lékárně, nebo ještě lépe zavolejte svému praktickému lékaři. Laici totiž často dělají chybu v tom, že přípravky na kašel kombinují nebo neužívají správně, a tak se stává, že dítěti dávají zároveň lék na podporu tvorby hlenu a vykašlávání a s ním i lék na tlumení kašle, což jde svým účinkem proti sobě.

Když už máte s léčbou kašle u svého dítěte zkušenosti, postupujte následovně:

Kašel, který je počátku onemocnění dráždivý a suchý

Podávejte volně prodejná antitusika, tedy léky tlumící dráždivý kašel. Když dítě nemá „v krku knedlík“, není zahleněné, nehuhlá a jen dráždivě kašle, pak jsou to léky Stoptussin, Sinecod nebo Levopront. Vždy ve variantě odpovídající věku dítěte a jeho váhové kategorii.

Z bylinných přípravků pomáhají jitrocelový sirup, velmi dobře také čaj s medem, Kaloba. Dávkování najdete na příbalovém letáku, tam si také přečtete, zda je lék vhodné podávat na noc, u antitusik to většinou možné je.

Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Nikdy nekombinujte léky na tlumení kašle a uvolňování hlenuFoto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Jak zbavit dýchací cesty hlenů

Následně bývá třeba zbavit dýchací cesty hlenů, k tomu pomáhají zpravidla mukolytika, která ale podáváme obvykle až starším dětem. Někdy postačí dostatek tekutin, případně inhalace po celou dobu akutního onemocnění.

Z mukolytik je vhodná účinná látka acetylcystein (například ACC Long, Solmucol, Nac Al, Mucobene), podobně působí i Ambrobene, Bromhexin či Mucosolvan. Jde o léky, které ředí hlen nebo snižují jeho viskozitu a podporují vylučování hlenů, čímž usnadňují vykašlávání. Ze stejné skupiny je i Erdomed, ten je ale na lékařský předpis. Tyto léky je vhodné podávat jen během dne, tedy nikoliv na noc.

Kdy použít při nachlazení antihistaminika

Na snížení otoků sliznic i v souvislosti s rýmou je možné použít také antihistaminika (Zyrtec, Fenistil, Claritin, Zodac), ta se podávají na noc, někdy se u dětí využívá jejich sedativní účinek (Fenistil).

Kdy k lékaři a kdy na pohotovost

Rodiče by každopádně mělo varovat, pokud teplota neklesá pod 38,5 ani po lécích a drží se třetí den. Případně pokud dítě nemůže kvůli kašli spát.

K lékaři běžte také v případě, že dítě zvrací nebo má již druhý den průjem. Hrozí dehydratace, a to zejména u nejmenších dětí. V takovém případě je na místě i návštěva pohotovosti.

Jinak k lékaři s dítětem nemocným covidem nemusíte, pokud není jeho zdravotní stav závažný a znáte diagnózu, například na základě doma provedeného antigenního testu. Domluvte se s lékařem na dalším postupu e.mailem nebo telefonicky. Potřebujete-li zůstat doma a čerpat dávku sociální podpory v rámci ošetřování dítěte (OČR), je bohužel potřeba osobní návštěva, možnost zaslání elektronickou cestou jako u pracovní neschopnosti dosud bohužel není.

Poslední varianta covidu nezpůsobuje vážná plicní onemocnění ani u většiny dětí nezanechává další komplikace v podobě postižení plicních funkcí, méně pravděpodobný je i multisystémový zánětlivý syndrom. Ten se projevoval většinou krátce po prodělaném onemocnění zpravidla akutním horečnatým onemocněním a dalšími typickými příznaky.

Očkování proti covidu u dětí

Děti ve věku od šesti měsíců mohou být očkovány proti covidu -19, aktuálně je i schválená takzvaná bivalentní posilující dávka zaměřená již na variantu omikron pro děti od 5 let v intervalu minimálně 3 měsíců po základním očkování.

U dětí, které mají rizikové onemocnění, se vždy postupuje individuálně a podle doporučení odborných společností.

Vakcinace se doporučuje všem osobám, včetně těch, které onemocnění prodělaly, zpravidla za tři měsíce po prodělaném onemocnění.

Očkování proti covidu těhotných chrání novorozence

Pro ochranu novorozenců, kteří očkování nemůžu dostat a přitom patří mezi ohroženější skupiny, se doporučuje, aby se nechaly očkovat ženy během těhotenství. Dostat očkování mohou v jakémkoliv stadiu těhotenství, ideální je, když očkování proběhne před plánovanou graviditou a pak se podá posilující dávka.

Covid-19 totiž zvyšuje riziko předčasného porodu a dalších poporodních komplikací. Vakcinace poskytuje ochranu těhotné ženě před onemocněním, snižuje riziko komplikací v graviditě a poskytuje ochranu plodu během prvních měsíců života.

Odborná spolupráce: MUDr. Hana Cabrnochová MBA,místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost a České vakcinologické společnosti ČLS JEP,

Reklama