Hlavní obsah

Fontána mládí zvaná vinná terapie

Foto: Igor Normann, Shutterstock.com

Foto: Igor Normann, Shutterstock.com

Víno má blahodárné vlastnosti, ale stačí do něj smočit rty nebo do něj musíte do ponořit celé tělo? Francie je kolébkou moderní vinné terapie, která využívá blahodárné vlastnosti božské révy.

Článek

Prospěšné účinky vína byly známy již Hippokratovi. A nedávno byly díky výzkumu polyfenolů objeveny silné antioxidační vlastnosti révy, a pokrok ve vědě tak umožnil vznik nové generace kosmetických přípravků i ošetření. Ve Francii tak vznikla vinná terapie i kosmetika a později se rozšířila do celého světa. Co to je?

Hrozny jako elixír mládí

Šťavnaté bobule jsou plné minerálů, vitaminů a stopových prvků, zatímco listy révy obsahují látky se silnými detoxikačními účinky a schopností působit jako žilní tonikum. Nejcennější látku ukrývají hroznové slupky a semínka: obsahují polyfenol resveratol, který je v přípravcích proti vráskám 10 000krát aktivnější než vitamin E, protože zvyšuje přirozenou produkci ochranných molekul.

Proti stárnutí i pro pevné cévy

Vinná réva – hrozny i semínka – díky polyfenolům pokožku mineralizují, vyživují, hydratují a pomáhají s léčbou různých problémů. Jejich výtažky najdete v kapslích, mohou se pít jako čaj nebo přidat do koupele. Bojují jak za mladší vzhled, tak i proti těžkým nohám, křečovým žilám, růžovce i hemoroidům, pomáhají regulovat trávení, omezují návaly horka v přechodu a mají pozitivní vliv v prevenci nemocí srdce a cév.

Polyfenol vzácný jako zlato

Již zmíněný resveratrol najdete v červených a fialových hroznech a v některých dalších bobulích. Je to silný antioxidant a v kůži stimuluje funkci fibroblastů odpovědných za produkci kolagenu a elastinu a tím podporuje její pružnost. K získání kilogramu této látky je zapotřebí tuna hroznových semen! Proto bývají účinné přípravky na bázi resveratrolu někdy trochu drahé... Ale Francouzi vědí, jak na krásu! Silný kalibr obsahuje například sérum proti stárnutí Fermeté Vinexpert od Caudalie, Rénergie French Lift od Lancôme či vlajkový produkt značky Dior L’Or de Vie pro aktivaci genů dlouhověkosti kůže.

Foto: Gyuszko-Photo, Shutterstock.com

Vinná réva je plná prospěšných a omlazujících látek. Jsou jak v bobulích a semínkách, tak i v listech a větvičkáchFoto: Gyuszko-Photo, Shutterstock.com

Recyklovaný elixír

Vinoterapie se zrodila v roce 1993, kdy zakladatelka značky Caudalie Mathilde Thomas odhalila na vinicích zámku Smith Haut Lafitte poklad původně odsouzený k likvidaci. Na základě studia přírodních látek zjistila, že vedlejší suroviny výroby vína jsou skvělým zdrojem resveratrolu. Začala zpracovávat nejen macerované a vylisované slupky či semínka vína, ale také větvičky získané prořezáním a opadané listy a založila známou kosmetickou značku i první vinoterapeutické lázně na světě Spa Vinothérapie, které využívají termální vodu a vinné výtažky k originálním procedurám.

Kabernetový peeling

Jak takový omlazující rituál vypadá? Ponoříte se do kruhové vany obložené dubem a zatímco se marinujete v termální vodě se šťávou z čerstvých hroznů a éterickými oleji, můžete se kochat okolními vinicemi. Pak vás cabernetový peeling z rozdrcených semínek, soli z Guérande a medu zbaví krokodýlí kůže a nakonec vám královna zdejších procedur zaměřená na obličejový lifting s resveratrolem vrátí o pár let mladší vzhled.

Foto: Profimedia.cz

Vinná kosmetika a lázně s vinnými procedurami se z Francie rozlétly do celého světaFoto: Profimedia.cz

Vinná revoluce ve Spa

Koncept Caudalie inspiroval mnoho dalších lázní ve Francii i po celém světě. Spa Bourgogne Vignes & Bien-être nabízí i ochutnávku regionálních vín, v srdci Toskánska si v Adler Thermae Spa lze dopřát kromě doušků montalcina masáže a ošetření proti stárnutí. V oblasti španělských perlivých vín cava nabízejí ve Spa Can Bonastre bublinkovou koupel bohatou na antioxidanty a k tomu sklenici šumivého nápoje. A lázně Wine & Spa Resort Loisium v rakouském Langenlois vás zahřejí lázní ve svařeném víně a masáží čistým hroznovým olejem.

Čaj a koupel z vinných listů

Cestovat se teď ale moc nedá, a jestli navíc nechcete utrácet, využijte skvělých vlastností vína v čajích a kapslích: vnitřní užívání prospěšných látek dodá pleti stejný užitek jako pěsticí kosmetika. Na vinný čaj louhujte 10 minut 1 čajovou lžičku sušených listů v šálku vroucí vody. Pijte 2–3 šálky denně po dobu až 6 týdnů. Koupel pro úlevu těžkých nohou a hladší kůži připravíte ze 2 hrstí listů v 1 litru vody. Vařte je 15 minut, nalijte do vhodné nádoby, zřeďte chladnější vodou a koupejte nohy před spaním.

Reklama

Související témata:
Bordeaux