Hlavní obsah

Proti nudě: Ozdobte dýně rockersky a naložte doma kimči

Foto: Yuganov Konstantin, Shutterstock.com

Po týdnu plném změn se možná cítíte vyčerpaní a otrávení, ale vězte, že psychika v této obtížné chvíli zmůže hodně. I když se teď chvíli do divadla, bazénu či do zoo nepodíváte, stále je spousta možností, jak se bavit. Hlavně se nenudit!

Článek

Připravovat tipy proti nudě se v posledních týdnech ukázalo jako docela adrenalinová činnost, protože se vládní opatření měnila a zpřísňovala často ze dne na den, akce se rušily, divadla zavírala, a co platilo včera, neplatí dnes. Proto jsme se tentokrát rozhodli tipy pojmout trochu jinak. Je pravda, že kulturní vyžití mimo dům teď nějakou chvíli mít nebudete a hromadné akce nehrozí, ale pojďme najít adekvátní náhradu.

Domácí divadlo

Pražské divadlo Studio DVA samozřejmě respektuje nařízení a s diváky se dočasně rozloučilo. Komedie Líbánky na Jadranu, kde září Bohumil Klepl (62) a Eva Holubová (61), nebo Duety Filipa Blažka (47) a Moniky Absolonové (44) o hledání štěstí se ruší. Stejně jako při jarní karanténě začalo divadlo ihned plánovat on-line setkání a jedno veselé povídání už proběhlo. Pokud nechcete o své oblíbence přijít, sledujte sociální sítě divadla.

A jak nahradit divadlo v domácím prostředí? Zahrajte si nějakou populární společenskou hru, jejíž součástí je i pantomima. Párty Alias či Activity Original pobaví celou rodinu.

Foto: Archiv firem

U společenských her se mnohdy pobavíte stejně jako v divadle na dobré komedii

Zaběhat si v přírodě

Milujete běh v přírodě a objevování nových míst, kam se běžně nedostanete? To bylo i smyslem unikátního závodu 7pohoří. Měl se konat na Šumavě, ale byl zrušen a poběží se v náhradním termínu.

Ale zaběhat si v krásné české přírodě můžete i bez startovní a cílové pásky. V poslední době slýcháme, co a kam nesmíme. Ale o tom, co bychom měli a jak na sobě pracovat, se zmiňuje málokdo. A sport na čerstvém vzduchu je zásadní – hned vedle dostatečné denní dávky vitaminů a snahy o maximální duševní pohodu.

Foto: Maridav, Shutterstock.com

Po celý rok platí, že špatné počasí neexistuje: stačí se na sport vhodně obléct

Co s dýní? Ozdobit!

Vždy na podzim dostane pražská zoo ještě barevnější tvář než obvykle a míří sem všichni milovníci dýní. Někteří „na čumendu“, protože tu vždy bylo k vidění mnoho nádherných dýňových instalací, jiní na dobroty, protože tak skvělou dýňovou polévku jako tady ochutnáte málokde.

V zoo je zavřeno, tak využijte pobytu doma a pusťte se do dýňového tvoření a vaření. Ozdobte si dýně romanticky i po rockersku a zkuste nejlepší dýňové recepty.

A pokud by se vám po zoologické zahradě tolik stýskalo, můžete si do Troji udělat výlet spojený s dobrým skutkem. Zahrada totiž přijímá podzimní plody ze zahrádek, kterými krmí zvířátka. Žádaná jsou jablka, hrušky (v menší míře), jeřabiny, arónie, šípky, žaludy, kaštany (omezeně), dýně (omezeně), kadeřávek. Donést je můžete v otevírací době, tedy od 9 do 18 hodin. Více info najdete na webu zoologické.

Foto: Vlad Linev, Shutterstock.com

Bude vaše dýně spíše rocker, nebo romantik?

Gastroakce ve vaší kuchyni

Mezi zrušené patří i mnohé akce pro gurmány a mlsouny. V Kroměříži se měl konat festival Mňam! pro milovníky jídel z celého světa, Smíchovskou náplavkou měly vonět bramboračky, kulajdy, ruský boršč nebo malajská laksa v rámci tradičního Polívkování a na dobrotu do oblíbených food trucků lákal čáslavský Street Food Festival.

Věříme, že se brzy nad talířem laskomin venku potkáme. Zatím si dopřejte kulinářský zážitek doma podle našich receptů. Zkuste kvašené zelí kimči, které vám prodlouží život. Jestli máte chuť na klasiku, pak bude sázkou na jistotu znojemská omáčka nebo vepřové výpečky. Anebo si dáte vepřo knedlo zelo do ruky?

Foto: Dean Drobot, Shutterstock.com

Festival jídla u vás v kuchyni? Udělejte si specialitu, na jakou máte už dlouho chuť

Seriál na lepší náladu

Že bylo kino vždy jistota, když venku řádil podzim? Tak teď vsaďte na televizní seriály! Jestli se chcete opravdu pobavit, doporučujeme komediální seriál Petra Kolečka Pouť na Televizi Seznam. Máte rádi dobré sci-fi, androidy, tajemné planety a otázky víry a lidskosti? Tak si pusťte na HBO novinku Vychováni vlky od mistra oboru Ridleyho Scotta (82). A komu sedí spíš prověřená oddychovka, u které mu bude dobře, toho potěší, že na Netflixu jsou Gilmorova děvčata (2000–07). Jejich diskuse o jídle, filmech a životě vás přivedou na jiné myšlenky.

Foto: televizeseznam.cz

Seriál Pouť se dočkal i volného pokračování a v osmidílné sérii Pouť: Rozjetý devadesátky excelovali kromě Jakuba Prachaře (37) také zleva Jaromír Dulava (59), Lucie Vopatová (28), Eva Holubová a Matěj Dadák (44)

Zážitky z karantény

Co jste dělali během jarní karantény? Někdo třídil šatník, jiní pekli chleba a někomu bylo smutno. Halina Pawlowská (65) byla tři měsíce „uvězněna“ v jedné domácnosti s dcerou, zetěm, vnukem, přítelem, tchyní, synem, sestřenicí a dvěma psy. A vedla si deník, kde se vypsala z hořkosladkých zážitků. Protože nás čeká opět pár těžších týdnů, bude fajn přečíst si, že i jiným nebylo vždycky dobře.

Foto: nakladatelství Motto

Zážitky z karantény, Halina Pawlowská, nakladatelství Motto, 200 stran

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek