Hlavní obsah

Zahrada v červnu: Víme, co potřebují jahody i rajčata

Foto: goodluz, Shutterstock.com

Foto: goodluz, Shutterstock.com

Podle jedné pranostiky na mokrý květen přichází suchý červen. Pokud se to letos vyplní, čeká nás teplejší období plné sluníčka. Jak na něj, kromě pravidelného zalévání, připravit zahradu?

Článek

V průběhu června se při troše štěstí těšíte ze sluníčka, jahodových sklizní a barevných květů růží. Kromě radostí vás ale na zahrádce přece jen čeká několik povinností. Abyste si lenošení na slunci a zasloužený odpočinek mohli užít bez zbytečných komplikací, máme pro vás tipy, co byste neměli v průběhu června opomenout.

Ovocná zahrada: jak ochránit jahody

Červen si mnozí spojují s vůní a chutí jahod. Abyste si čerstvé plody mohli dostatečně vychutnat, věnujte jahodníku alespoň základní péči. Je-li půda vlhčí, podložte plody mulčovací kůrou, slámou nebo fólií, čímž je ochráníte před uhníváním. Když se přece jen nějaké shnilé plody objeví, co nejdříve je odstraňte. Rostlinu totiž zbytečně vysilují a hniloba se může snadno přenést na okolní plody. Jahodníky nehnojte ani neokopávejte.

Foto: lzf, Shutterstock.com

Jahody sklízejte jednou za dva tři dny, plody chraňte před vlhkostí kůrou, slámou nebo fóliíFoto: lzf, Shutterstock.com

Ovocné stromy přihnojujte organickými hnojivy, případně hnojivy na listy, a kypřete půdu kolem kmenů, aby se vzduch lépe dostal ke kořenům. U jabloní a hrušní zkontrolujte, kolik mají nasazeno plodů. Pamatujte, že plody o průměru 1,5 cm by mezi sebou měly mít pro správný růst a budoucí dozrávání asi deseticentimetrový prostor. Přednostně odstraňujte menší a poškozené kousky. Na jabloních se často objevují takzvané vlky, výhony vyrůstající kolmo vzhůru z kmene nebo nejsilnějších větví stromu. Berou stromu sílu, zastiňují zrající plody a bývají napadené mšicemi. Je tedy dobré je vylamovat. Zkoušeli jste pěstovat kdouloň?

Pozornost věnujte i meruňkám a broskvoním – je vhodné jim odřezat letorosty směřující dovnitř koruny stromu. K plodům se tak dostane více sluníčka a zhorší se podmínky pro uchycení plísňových infekcí.

Jabloně ošetřete postřikem proti padlí a na větve třešní pověste žluté lepové desky – strom ochrání před nálety vrtule třešňové. S mšicemi si poradí olejové postřiky, které je nutné opakovat. Víte, jak docela jednoduše ochránit stromky před zvěří?

Zeleninová zahrada: čas vysadit nakládačky

Během června ve sklenících dozrávají rajčata, papriky a okurky, ze záhonů už si můžete užít čerstvou mrkev, kedlubny, rané brambory a hrášek. Sklízejí se i některé bylinky, například máta, bazalka, kopřivy nebo meduňka. Dojděte si pro ně pokud možno za slunného dopoledne, kdy v sobě mají nejvíce léčivých a aromatických látek.

Pomalu končí možnost vysadit na venkovní záhony poslední rostlinky paprik a rajčat, naopak nastává ideální doba dát do země předpěstované sazenice okurek nakládaček. Již vysazená tyčková rajčata potřebují vyvázat ke kolíkům a odštípat vedlejší výhony (u keříkových se neodstraňují).

Stejně jako ovoci i zelenině hrozí nejrůznější škůdci. Nejčastěji se jedná o mšice, housenky a mandelinky (kromě brambor napadají také lilek), hrozbu představují také plísně. Bojujte proti nim ochrannými prostředky, vhodné jsou olejové postřiky a přípravky proti plísni.

Foto: Nikilev, Shutterstock.com

Během června nastává ideální doba vysadit předpěstované sazenice okurek nakládačekFoto: Nikilev, Shutterstock.com

Okrasná zahrada: čas na vysazení letniček

Nezapomeňte se postarat o okrasnou část zahrady. Během května jste se mohli kochat rozkvetlými trvalkami a teď je čas odstranit jejich odkvetlé části. Nepůsobí příliš esteticky a jejich přítomnost vysiluje rostlinu při tvorbě plodů a semen. Zhruba v polovině června vytáhněte ze země cibulky narcisů a tulipánů. Skladujte je v suchu a teple, dokud je na podzim znovu nezasadíte – anebo si z nich vypěstujte rychlené živé ozdoby na Vánoce.

Aby záhony nepůsobily příliš prázdně, vysaďte předpěstované sazeničky letniček – budou ozdobou až do podzimu. Těšit se můžete i z pomalu rozkvétajících růží, jež je vhodné hnojit speciálními hnojivy. Chraňte je postřiky a pravidelně odstraňujte odkvetlé květy.

Čekáte velkou jahodovou úrodu? Bude se vám hodit trik, jak jahody uchovat co nejdéle čerstvé a nezkažené.

Reklama