Hlavní obsah
3,0
(43)
Foto: Kateřina Harudová

Foto: Kateřina Harudová

Z dýně je nejen skvělá polévka, ale také dezerty. A jedním takovým zdravějším je dýňové „máslo“. Máslo proto, že je hedvábně krémové, krásně se roztírá a na sladkém pečivu výborně zastoupí právě zmíněný tuk, byť samotné žádné tuky neobsahuje! Místo kupovaného perníkového koření si můžete namíchat vlastní ze skořice, zázvoru, muškátu a hřebíčku a dosladit ho jakýmkoli cukrem či sirupem dle chuti.

15 min.
Příprava
1 hod., 30 min.
Vaření
Nízká
Náročnost
Ingredience pro:
1 skleničku
Na máslo (lze použít i klasický cukr nebo med)
  • 1/2 máslové dýně
  • 30 g kokosového cukru
  • 20 ml jablečného octa
  • 1 špetka soli
  • 1 lžička perníkového koření
  • 2 lžíce medu
Článek

Postup

01.

Dýni klidně upečte celou a zbytek si schovejte do božského dýňového dortu, vláčného dýňového chlebíčku nebo třeba oranžových dýňových noků. Moje vcelku vážila 1,5 kila a po upečení a očištění 800 g, takže na máslo jsem použila 400 g pyré z upečené dýně. Omytou dýni každopádně rozpulte, vydlabejte zrníčka a takto neoloupanou pečte při 180 °C asi hodinu doměkka.

02.

Nechte vychladnout na pokojovou teplotu, odstraňte slupku (pokud jste použili hokkaido, není třeba ji loupat), odvažte si zhruba 400 g a rozmixujte se zbývajícími ingrediencemi. Máslová dýně je sladší, takže u jiných druhů bude nejspíš potřeba trochu více sladidla. Tip: Lexikon dýní: Víte, která se hodí do polévky a která je nejlepší do koláčů?

Foto: Kateřina Harudová

Voňavá podzimní svačina či snídaně se bez dýně a perníkového koření neobejde!Foto: Kateřina Harudová

03.

V nepřilnavém kastrůlku směs přiveďte k varu a za častého míchání nechte asi 30 minut na mírném ohni prohřívat. Přendejte do skleničky a po vychladnuté skladujte v lednici. Spotřebujte do 2 týdnů, ale na nabírání vždy používejte čistou lžičku.

A na co takové „máslo“ použít? Nám nejvíc chutná v palačinkách, s domácím jogurtem, na vánočce (ano, celoročně!) s marmeládou nebo v ovesné kaši k snídani.

Reklama