Hlavní obsah

Drobný úraz? Bylinkoví pomocníci, kteří zastaví krvácení

Foto: Ermolaev Alexander, Shutterstock.com

Drobná zranění bývají v létě hojnější, a to nejen kvůli častějším výletům a sportování, ale i odhalené kůži. Jak v případě nenadálého úrazu zastavit krvácení, pokud zrovna nemáte batůžek vybavený příruční lékárničkou?

Článek

Mít s sebou malou dezinfekci a nastříhanou náplast se při letních radovánkách vyplatí. Ale jestli jste zapomněli, rozhodně nemusíte nechat ránu neošetřenou: obraťte se k přírodě. V prvé řadě ranku očistěte vodou, a pokud v ní ulpěly nějaké nečistoty, odstraňte je. Pak zkuste zapátrat po bylinkách, které pomohou zastavit krvácení, ránu vydezinfikují a urychlí hojení.

1. Jitrocel kopinatý

Natrhejte pár jitrocelových listů, pomačkejte je v dlaních a ranku ošetřete uvolněnou šťávou. Z listů můžete vytvořit i provizorní obvaz: lehce pomačkané přivažte na ránu třeba šátkem a nechte působit klidně i pár hodin. Jitrocel obsahuje zinek, který pomáhá zacelovat rány: vytvoří ochranný film, jenž zastaví krvácení a brání pronikání nečistot. Díky kyselině křemičité má hojivé a antibakteriální účinky a zpevňuje tkáně. Poslouží na drobné oděrky, ale i pokousání hmyzem, zklidní i kůži požahanou kopřivami nebo sluneční ekzém.

Foto: tamu1500, Shutterstock.com

Jitrocel najdete snad na každém trávníku. Jeho listy jsou vynikající první pomoc

2. Kopřiva dvoudomá

Sice umí nepříjemně popálit, oceníte ji ale i při zranění. Rostlina totiž obsahuje hojivou kyselinu pantotenovou (= vitamin B5), vitamin K a železo, díky chlorofylu má mírné antiseptické účinky a pomáhá obnově kožního epitelu. Z čerstvých listů udělejte hustou kašičku nebo si připravte odvar a tím potírejte postižené místo. Uleví i při popáleninách a opaření.

Foto: Lipatova Maryna, Shutterstock.com

Kopřivový odvar či čaj se užívá k obkladům i jako ozdravný nápoj

3. Řebříček obecný

Tato bylinka je hojivými látkami přímo nabita. Pokud na ni narazíte, natrhejte si listy i květy, pomačkejte je, vzniklou kaši naneste na ránu a ovažte kapesníkem. Léčivka urychluje srážení krve, působí protizánětlivě, a dokonce tlumí bolest. Řebříčkový čaj se užívá jako nápoj lásky.

Foto: Alphabetman, Shutterstock.com

Řebříček hojí, prospívá při ženských obtížích a reguluje zažívání

4. Přeslička rolní

Bylinka obsahuje kyselinu křemičitou, která působí antisepticky a urychluje hojení. Stačí na ránu přiložit rozmělněnou rostlinu. Když si jí trochu natrháte domů, můžete si ze spařené rostlinky připravit hojivý obklad. Užívat se dá i vnitřně, šťáva z rozmačkané byliny pomůže při aftách nebo na ranku v dásních. Navíc jsou v ní látky podobné lidskému kolagenu, který je důležitý pro pevnost a pružnost pokožky.

Foto: Manfred Ruckszio, Shutterstock.com

Přeslička prospívá pokožce, vlasům i nehtům

5. Lopuch větší

Lopuchové listy jsou skvělé jako obklady na rány všeho druhu. List promněte v rukou, aby se uvolnila tekutina, přiložte na postižené místo a zafixujte. Má antibakteriální účinky, hojí rány, ale i bolestivé pohmožděniny, popáleniny, modřiny, otoky nebo namožené klouby.

Foto: Wagner Campelo, Shutterstock.com

Lopuch je skvělý na kůži, ale také na vlasy či na žlučník

6. Krvavec lékařský

Úlevu umí přinést krvavec lékařský. Sbírá se hlavně jeho kořen, sušený se užívá na nehojící se rány a popáleniny. Úlevu ale přinesou i čerstvé listy. Použijte je jako obklad – rostlina má antiseptické účinky, stahuje ránu a tlumí zánět.

Milujete bylinky? Oceníte návod, jak postavit bylinkovou spirálu.

Foto: Flower_Garden, Shutterstock.com

Kořen z krvavce má stahující účinky, dříve se používal i na vnitřní krvácení

Zahradní bylinky: na úrazy a štípance

Úlevu přinesou i některé zahradní bylinky. Výrazné protizánětlivé účinky má levandule, květy stačí promnout a vložit do rány. Zkuste je také přiložit na spánky při počínající migréně nebo bolesti hlavy. Na rány se dává také květ měsíčku, vyrábějí se z něj i hojivé masti a tinktury. Na ranky, popáleniny, bodnutí či opaření se hodí nať máty peprné, mentol chladí a přináší úlevu. Hojí a čistí také domácí gel z aloe vera: vymačkaná šťáva pomáhá na rány, spáleniny i při opaření.

První pomoc ze spíže: cibule a citron

Na drobné oděrky platí cibule: kousek přiložte na ranku, zafixujte gázou a nechte působit. Při krvácení z nosu pomůže již jen její silná vůně. Anebo vtáhněte do postižené nosní dírky cibulovou šťávu. Při krvácení z nosu pomůže i citron: šťávou zředěnou s vodou v poměru 1 : 2 proplachujte nos, nebo do ní namočte obklad a přiložte na kořen nosu čí týl.

Plátek citronu zklidní štípance, pomáhá i proti klubajícím se kuřím okům: přiložte na postižené místo a nechte pracovat přes noc. Blahodárně působí i vůně citronu: čichejte k němu, když bojujete s bolestí hlavy, únavou nebo máte nervy nadranc.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek