Hlavní obsah

Recepty na posílení imunity: Najdete v nich česnek, vývar i zázvor

Foto: Dean Drobot, Shutterstock.com

Foto: Dean Drobot, Shutterstock.com

Na posilování imunity není nikdy pozdě! A obzvláště v této době byste měli věnovat zvýšenou pozornost tomu, co jíte. Útěchou nám budiž, že zdravá jídla nemusí nutně znamenat nákladná - třeba takové kysané zelí je hotový zázrak!

Článek

Ať už na vás něco leze, nebo tomu jen chcete předejít, zdravější strava je spolu s dostatkem odpočinku tím správným krokem. Mějte vždy po ruce domácí vývar, něco pálivého (česnek, chilli nebo třeba zázvor) i kysanou zeleninu nebo mléčné výrobky. Přidejte extra porci vitaminů a virózy se vám, doufejme, vyhnou obloukem!

Živiny v tekuté formě

Ne, řeč tentokrát není o pivu, ale o vývaru. Ať už si dáte masový, zeleninový nebo doplněný zeleninou a nudlemi, miska horkého vývaru vás postaví na nohy.

Česnekový dech je základ

Ještě o krok víc než vývar samotný vás nakopne vývar s česnekem. Já mám ráda portugalskou verzi s vajíčkem, ale i klasická česká česnečka bodne. A ještě máte jistotu, že se k vám nikdo (ať už zdravý, nebo nemocný) nebude přibližovat!

Nepálí, ale hřeje!

Ano, řeč je o chilli. Je antibakteriální, takže rčení „vypálí červa“ se hodí nejen ke slivovici. Dejte do ho základu polévky, vyrobte si čerstvou chilli omáčku nebo si uvařte pikantní kari plné zeleniny a luštěnin.

Štiplavá meducína

Ti nejotrlejší si mohou dát (malého!) panáčka čerstvé zázvorové šťávy, my křehčí si dopřejeme raději zázvorové bonbony, domácí sirup nebo skvělou zázvorovici (která je mimochodem i skvělý způsob, jak upotřebit tvrdý alkohol, co nepijete). Jen pozor na předávkování!

Česká (a korejská) superpotravina

Kysané zelí je nejen skvělou zásobárnou vitaminů a minerálů, ale funguje i jako přirozené probiotikum. To znamená, že příznivě ovlivňuje trávení a podporuje imunitu. Jak českou verzi ze zelí hlávkového, tak tu korejskou ze zelí pekingského si navíc snadno připravíte doma a budete tak vybaveni na celou sezonu.

Mléku zdar

Jestli máte po antibiotikách rozhozené trávení, pomozte mu konzumací kysaných výrobků, které zažívání pomůžou stabilizovat. Třeba v podobě domácího jogurtu či kefíru!

Vitaminy hned po ránu

V době zvýšeného rizika si koukejte také dopřávat podstatně větší dávky vitaminů. Snadno to jde v podobě domácího smoothie plného ovoce a zeleniny, se kterým do sebe extra dávku zdraví dostanete hned po ránu. Pro výživnější verzi přidejte i vločky, sušené ovoce, ořechy a různá semínka. Na zdraví!

Čím se dopujete vy, když chcete trošku podpořit imunitu

Reklama