Hlavní obsah

Pro silnější imunitu a proti kašli: Pěstujte tyhle pokojovky

Foto: Monkey Business Images, Shutterstock.com

Foto: Monkey Business Images, Shutterstock.com

Pokojovky mohou být opravdu zázračné. Nejenže krásně vypadají, dodají domácnosti útulnou atmosféru a vyčistí vzduch, ale navíc se dokážou postarat o vaše zdraví. Které to jsou?

Článek

Trápí vás nachlazení, kašel a rýma možná až příliš často? Jestli se vám nechce polykat jednu pilulku za druhou, zkuste začít pěstovat vhodné pokojové rostliny. Ve vytopených místnostech zvlhčují vzduch, odchytávají prach a zlepšují funkce dýchací soustavy. Jaké pokojovky jsou pro vás ty pravé?

Rýmovník

Jedním z největších přírodních darů pro období viróz je bezpochyby rýmovník. Jeho hlavní parketou je boj proti rýmě, mimo to zlepšuje dýchání a pomáhá astmatikům. Stačí ho mít postavený blízko u sebe, případně si utrhnout lístek, promnout ho a několikrát si k němu přičichnout. Pokud máte ucpaný nos nebo se vám hůř dýchá během spánku, není od věci postavit si květináč s rostlinou na noční stolek.

Kromě rýmy ulevuje při bolestech hlavy a srdečních i trávicích potížích, srovnává cholesterol a vysoký tlak. A když čaj či vývar z rýmovníku necháte vychladit, můžete si jím ošetřit drobná poranění, odřeniny a popáleniny. Z rostliny lze vyrobit mastičku nebo sirup a lístky se dají užít i při vaření. Užitečný je i v létě a ve skříni: jeho vůni totiž nemusejí mouchy, komáři ani moli.

Foto: Aneta_Gu, Shutterstock.com

Rýmovník je účinný proti rýmě, kašli a nachlazení, své využití najde ale i při jiných obtížíchFoto: Aneta_Gu, Shutterstock.com

Angínovník čínský

Od angíny, nachlazení, zahlenění a zánětů dýchacích cest vám pomůže angínovník čínský. Stačí utrhnout kousek lístku, maximálně půl minuty ho žvýkat a poté vyplivnout. Abyste neriskovali alergickou reakci, opakujte to nejvíc pětkrát denně a neměli byste přitom přežvýkat více než tři centimetry listu.

Vyrobit si můžete i kloktadlo z angínovníku: čajovou lžičku rozdrcených lístků zalijte hrnkem vroucí vody a nechte zhruba 15 minut odstát. Když listy nahradíte drcenými oddenky, vyrobíte si stejným způsobem močopudný čaj, který uleví při problémech s močovými cestami a ledvinami, při nadýmání, zácpě i revmatu.

Foto: liu yu shan, Shutterstock.com

Angínovník vám uleví při nachlazení a zánětu dýchacích cest. A ještě k tomu je na něj příjemné podívaní, protože nádherně květeFoto: liu yu shan, Shutterstock.com

Naduť madagaskarská

Naduť madagaskarská je sukulent, jemuž se občas říká pokojový ženšen. Šťáva z jejích listů pomáhá léčit nejrůznější virózy, angínu a kašel, dobře účinkuje i na afty, záněty dásní, akné a vyrážky. Navíc je antiseptická a dezinfekční, hodí se tedy i na otevřené rány, spáleniny a bércové vředy, jako obklady lze užít i nadrcené listy. Má močopudné účinky, vhodná je na žaludeční vředy a revmatoidní artritidu.

Foto: gunawand3570, Shutterstock.com

Čerstvá šťáva z nadutě pomáhá při léčbě viróz, kašle a angínyFoto: gunawand3570, Shutterstock.com

Kalísie voňavá

Při astmatu a bakteriálních či virových onemocněních vám přijde vhod i kalísie voňavá. Má ale mnohem širší využití a uleví také při bolestech hlavy i alergiích, léčí močové cesty, oční infekce a přispívá k hojení ran i popálenin. Zlepšuje trávení, podporuje léčbu rakoviny či závislostí a zmírňuje zánětlivá onemocnění. Kromě toho působí blahodárně na psychiku a posiluje srdce.

Listy přidávejte do salátů či přikládejte na bolestivá místa, připravují se z nich i nejrůznější tinktury a masti. A jak na čaj z kalísie? List zalijte vroucí vodou a čtvrt hodiny louhujte. Využít ho můžete jako nápoj i k obkladům.

Foto: Grandpa, Shutterstock.com

Z kalísie je možné připravit čaje, odvary, masti a tinktury, které přijdou vhod při virových onemocněních i při astmatuFoto: Grandpa, Shutterstock.com

Pokojovky pro lepší vzduch

Mezi častou příčinu bolestí v krku, rýmy a suchého kašle patří v zimě suchý vzduch. Proto to příliš nepřehánějte s topením, pravidelně a kvalitně větrejte a investovat můžete i do čističky.

Pomůžou vám i rostlinné zvlhčovače vzduchu. Mezi nejlepší patří kapradiny, jako je sleziník a ledviník, které do vzduchu vrátí většinu vlhkosti ze své zálivky. Vhodný je i šáchor, tchynin jazyk nebo zamiokulkas. Velmi účinné jsou větší rostliny, třeba dracény, monstery a fíkusy. Užitečný bude i zelenec, který je nenáročný a čistí vzduch od prachu.

Reklama