Hlavní obsah

Zázrak nejen k masu: funguje proti stresu i bolesti hlavy a odpudí komáry. Co ještě umí rozmarýn?

Foto: Tatjana Baibakova, Shutterstock.com

Foto: Tatjana Baibakova, Shutterstock.com

Pěstujete na balkoně čerstvé bylinky, které zpestří domácí kuchyni, vyrobíte z nich osvěžující letní limonády a zachrání vás i v koupelně? Rozhodně by mezi nimi neměl chybět rozmarýn.

Článek

Možná rozmarýn znáte zatím jen jako aromatické koření, které se hodí k masu. Oceníte ho ale, i když potřebujete v létě osvěžit, odehnat komáry nebo ulevít nohám po náročném výletě.

Potěcha nejen pro žaludek

Rozmarýn je výrazné koření, nahořklé, s nádechem pryskyřice. Doplní dobře hovězí maso, ale i jehněčí, drůbež nebo ryby, hodí se do salátů, k pečené zelenině nebo sýrům. Chcete-li rozmarýn pěstovat na vlastní zahrádce nebo v květníku za oknem, potěšíte se jeho vůní i plejádou bílých, růžových nebo modrých kvítků. Rozmarýn není náročný na pěstování, protože pochází ze Středomoří, radost mu uděláte slunným a teplým místem. Na zahradě se ale může rozrůst až do podoby dvoumetrového košatého keře.

Léčí srdce i lásku

Ve Středomoří je tato bylinka spojená se srdcem, láskou a štěstím v manželství, zpravidla nechybí v květinách na svatební tabuli. Zda vám přičaruje lásku, známo není, ale srdci a cévám prospívá. Zlepšuje krevní oběh a pomáhá srovnat srdeční rytmus, třeba i při stresu a úzkostech. Také mírně zvyšuje krevní tlak, lidem s hypotenzí, chorobně nízkým krevním tlakem, může pravidelná konzumace pomoci předcházet nežádoucím projevům. Pomáhá také krev rozvádět do periferních částí, platí na věčně studené ruce a nohy.

Foto: Antigoni Lekka, Shutterstock.com

Rozmarýnu stačí teplo domova, okenní parapet se sluncem, propustnou až písčitou půdu a nepravidelné zaléváníFoto: Antigoni Lekka, Shutterstock.com

Pro hladké trávení

K masitým pokrmům se nedává jen tak, rozmarýn totiž pomáhá prokrvovat trávicí takt a vede ke snazšímu trávení. Zvyšuje produkci žluče i trávicích enzymů, ulevuje při křečích, kolikách, i když vás trápí větry. Působí také močopudně. V lidovém léčitelství se užíval na žaludeční vředy i střevní červy, posiluje také játra.

Nabudí vás

Platí i na nervozitu, zlepšuje koncentraci a paměť, může ulevit při bolestech hlavy. Také při depresích pomáhá pití rozmarýnového čaje, funguje ale i jako aromaterapie.

Jak připravit čaj? Lžičku byliny zalijte dvěma decilitry vody, zakryjte a pět minut vařte a poté nechte deset minut louhovat. Pijte dva šálky raději ráno nebo během dne, večer by vám nápoj mohl narušit klidný spánek, rozmarýn totiž zahání únavu.

Foto: bonchan, Shutterstock.com

Foto: bonchan, Shutterstock.com

Bylina pro ženy

Rozmarýn babky kořenářky radily na většinu ženských potíží, od nepravidelné nebo bolestivé menstruace, přes neplodnost po příznaky klimakteria. Snažíte-li se o miminko, může skutečně pomáhat, protože prokrvuje oblast břicha a pánve a stimuluje zdejší orgány k lepší aktivitě. Očistně působí při zánětech močových cest i výtoku.

Užívat můžete například rozmarýnové víno. Čerstvou nať s listy nasekejte nadrobno, vsypte do nádoby a v poměru 1:3 zalijte červeným vínem. Zakryjte a nechte 48 hodin stát. Přeceďte a pijte jeden kalíšek ráno nalačno.

Uleví svalům i kloubům

Rozmarýn obsahuje množství silic, tříslovin a flavonoidů. Má protizánětlivý účinek, čehož můžete využít, pokud máte ztuhlé svaly, oteklá kolena nebo vás bolí v zádech. Z rozmarýnu se dá připravit mast, která tiší bolest a postará se o rychlejší regeneraci. Sto gramů masťového základu (lanolin, sádlo, lékárnická vazelína) stačí rozpustit, přimíchat lžíci najemno nakrájeného čerstvého rozmarýnu a nechat znovu ztuhnout. Pro lepší konzistenci můžete použít koupenou rozmarýnovou silici.

Bylinku si přidejte i do koupele pro intenzivnější relaxaci, do odvaru můžete namočit hadřík a využít ho jako obklad na postižené partie. Pomáhá i při dně nebo a revmatických potížích. Při úrazu nebo podvrtnutí přidejte snítku do alpy a postižené místo potírejte.

Na astma i bolavé hrdlo

Koktejl silic zaručuje rozmarýnu analgetické a antiseptické účinky, které oceníte jako astmatici, při rýmě i zaníceném hrdlu. Pár kapek esenciálního oleje dejte do vody a využijte jako ústní vodu proti zápachu z úst i jako kloktadlo. Čaj po prodělané infekci pomáhá k rychlejší rekonvalescenci.

Odpuzuje vši i komáry

Posilující účinky má rozmarýn na pokožku i vlasy, může pomoci při ekzémech, lupech a padání vlasů. Zkuste oplach odvarem, proti padání vlasů vyzkoušejte olejovou masáž: vezmětě lžíci olivového oleje, kápněte pár kapek esenciálního oleje a masírujte pokožku u kořínků.

Vůně rozmarýnu je nepříjemná hmyzu, skvěle tedy fungue jako odpuzovač, bývá součástí i přírodních šamponů, které pomáhají odstranit vši.

Reklama