Hlavní obsah

Nejlepší dárky? Ty vlastnoručně vyrobené a k snědku!

Foto: RapunzielStock, Shutterstock.com

Foto: RapunzielStock, Shutterstock.com

Jedlé dárky jsou ideální volba pod stromeček pro ty, kterým horko těžko něco vymýšlet, protože už buď všechno mají, nebo nic nechtějí. Vlastnoručně vyrobená dobrota potěší snad každého a zkušenosti ukazují, že není na škodu mít pár skleniček v zásobě.

Článek

I v lepších rodinách se totiž stává, že na někoho se s dárkem prostě zapomene. A co si budeme povídat, krabička domácích sušenek působí vždycky hřejivěji než dárek z benzinky. Tak vymyjte sklenice, nakupte suroviny a pusťte se do výroby! Máme pro vás inspiraci na 30 slaných jedlých dárků, které potěší masožrouty, vegetariány i všechny ty, kdo se cukroví přejedli už během pečení.

1. Vždy dobře naložen: hermelín & spol.

Ručně vyráběným dárkem číslo jedna jsou u nás jednoznačně nakládané sýry. Poměrně dlouho vydrží, suroviny koupíte všude a báječně se hodí třeba na Silvestra (nebo ráno po něm).

2. Lepku zdar: domácí nudle

Ještě déle vydrží domácí těstoviny, na které ani nepotřebujete strojek. Ze tří surovin vyrobíte polévkové nudle jako od babičky a s pomocí jen o něco málo víc ingrediencí barevné těstoviny italského typu.

3. Nejen k snídani: utopenci

Láhev domácích utopenců je milý evergreen pro tatínky a dědečky, kterým jinak bývá těžké nějaký dárek vymyslet. Vyrobte utopence klasické, v podobě karbanátků nebo třeba zkombinované s vajíčky. Všechny jsou prověřené lety večerního pojídaní!

4. Když dojde kapr: rybí dobroty

Komu není dost štědrovečerní kapr, mohl by ocenit domácí zavináče nebo pikantní rybí karbanátky. Na jistotu se pak zužitkují na Silvestra.

5. Zdravá exotika: alespoň na talíř

Komu chybí cestování, může si dát trochu exotiky alespoň ve skleničce. Vyrobte mu domácí nakládaný zázvor k sushi nebo kimči, což je super zdravé kysané zelí po korejsku.

6. Na zajedení cukroví: masové speciality

Cukroví je občas třeba proložit něčím slaným, proto se bude hodit i sklenička domácí škvarkovky a francouzských rillettes nebo klasické zavařené maso. Nezní to sice elegantně, ale téměř jistě máte ve svém okolí někoho, kdo takové poctivky ocení.

7. Slané sušenky a cukroví: slanoví

Je mezi vašimi blízkými někdo, kdo u každé další mísy cukroví hlásá, že on sladké nejí a že to cukroví už nemůže ani vidět? Upečte mu slanoví! Lingvisté prominou, ale slané sušenky se sýrem, mandlemi či semínky prostě o Vánocích jinak nazvat nemůžeme.

8. Pikantní dochucovadla: mají říz

Někdo to rád pálivé, a právě pro takové nachystejte domácí chilli omáčky, snadnou pikantní hořčici nebo třeba křen. Vydrží měsíce a v zimě pěkně zahřejí!

9. Do každé kuchyně: koření & sypání

Pořiďte pěkné malé lahvičky a obdarujte okolí domácím houbovým kořením (ano, hádáte správně, příprava je naprosto blesková), voňavou domácí vegetou nebo křupavým slaným müsli s oříšky.

10. Bez masa: vejce, houby & tofu

Nejen vegetariánům udělají radost bezmasé dobroty: skvělé naložené tofu à la hermelín, nakládaná vajíčka nebo pikantní houby v oleji, na které můžete použít i kupované žampiony.

Pouštíte se letos do výroby dárků, nebo v tomto ohledu spíše důvěřujete profesionálům?

Reklama