Hlavní obsah

Přírodní barvení velikonočních vajec. Jde to i bez chemie!

Hodnocení:
(910)
Doba přípravy
15 minut
Doba vaření
15 minut
Náročnost
nízká

Když už tradice, tak se vším všudy! Zkuste letos velikonoční vajíčka obarvit tak, jak se to dělalo dříve: pomocí toho, co máte ve spíži. Vyzkoušeli jsme, které přírodní barvy fungují nejlépe a které naopak vyžadují více trpělivosti (případně téměř barvoslepé koledníky).

Ingredience pro:
3 kusy
Na vejce
  • 3 vejce
  • 1 lžička soli
  • 1 lžíce octa 8%
Na barvení
  • cibule
  • červená řepa
  • červené zelí
  • kurkuma
Článek

Postup

Krok 1: Bílá vejce opatrně omyjte ve vodě se saponátem, abyste je zbavili veškeré mastnoty.

Krok 2: Pro hnědočervenou barvu vhoďte do hrnce dvě hrsti cibulových slupek, pro světlou červenou jednu až dvě pokrájené řepy, pro modrou čtvrtinu nakrouhaného červeného zelí a pro žlutou tři lžičky mleté kurkumy. Přidejte lžičku soli, lžíci octa (díky němu bude barva výraznější a vejce půjdou i lépe loupat) a asi tři hrnky nebo tolik vody, abyste vajíčka ponořili – ale zatím to nedělejte.

Krok 3: Vodu s „barvidly“ přiveďte k varu a asi pět minut povařte. Přidejte vejce, osm minut vařte, stáhněte z ohně a nechte do druhého dne v nálevu vychladnout. Pro výraznější barvy ponechte v nálevu ještě déle – řepě by to vysloveně prospělo.

Krok 4: Vajíčka opatrně vyndejte, nechte uschnout a dozdobte třeba voskem nebo samolepkami. Druhá varianta je vejce před vařením obvázat gázou či na ně připevnit větvičky, kvítky a lístečky, které po obarvení zůstanou světlé. Vejce můžete pro větší lesk lehce potřít sádlem či olejem.

Tip: Jak vidíte na videu, nejlépe vyšla modrá ze zelí, hnědavá z cibule a žlutá z kurkumy, s řepou výrazné barvy docílíte jedině při větším množství řepy a delším louhování. Vyzkoušet ale můžete i mladý ječmen, trávu, špenát nebo kávu.

Zkoušeli jste jiné způsoby přírodního barvení vajec? A jestli nemáte ruku ani oko na složité zdobení voskem, vyzkoušejte zdobení kraslic pomocí gumiček. A pokud vás láká pohanská minulost, ozdobte vajíčka starodávnými magickými symboly. A pokud vás zajímá, po jakých vajíčkách v obchodě (ne)sáhnout, podívejte se na tento díl pořadu A dost! na Stream.cz.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek