Hlavní obsah

5 důvodů, proč je podzim nejlepší k hubnutí

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Léto skončilo, šortky a tílka jste odložili z dohledu a spolu s nimi i svoje ambice zhubnout. K čemu vám bude pár shozených kil, když za chvíli obléknete péřovku? Paradoxně právě teď je nejlepší období pro začátek hubnutí. Povíme vám proč.

Článek

I když právě teď možná necítíte žádnou motivaci pustit se do shazování kil, pokusíme se vás přesvědčit, ať o tom alespoň zauvažujete. Podzim je totiž takřka nejlepší období na odstartování nového životního stylu. Udělejte to teď, protože...

Do plavkové sezony to stihnete

„Plavková sezona?! Ta bude až za hodně dlouho,“ říkáte si. Ona to ale zas tak dlouhá doba není. Odteď máte přibližně osm měsíců do chvíle, kdy vás začnou děti a přátelé zase tahat na koupaliště.

Máte v plánu zhubnout a zformovat postavu výrazně a natrvalo? Čtrnáctidenní dieta vám stačit nebude. Chce to od základů překopat životní styl a nepouštět se do žádných extrémů. Musíte si postupně vytvořit vyvážený jídelníček a zlehka dostat do života pravidelný pohyb.

Můžete začít malými změnami

Když začnete teď, netlačí vás čas. Můžete se vyvarovat terapie šokem a zprvu dělat pouze drobné změny. Klidně v prvních týdnech zařaďte nově jen cvičení a učte se pravidelné stravě. Teprve postupně se zaměřte i na to, co jíte, a učte se dávat přednost přirozeným čerstvým potravinám. Následně si spočítejte kalorický příjem a snažte se ho oproti výdeji mírně snižovat. Takhle maximalizujete šanci, že si nový režim dobře zažijete a dokážete ho udržet natrvalo.

Foto: its_al_dente, Shutterstock.com

Začnete-li hubnout teď, nebude vás tlačit čas a zdravější jídelníček můžete budovat postupně

Máte ideální podmínky k cvičení

V lednu a na jaře praskají fitcentra ve švech, což rozhodně není nejlepší prostředí pro začátečníka, který se možná trochu stydí. Zato právě teď až do Vánoc je „mrtvá sezona“ – a to je ideální příležitost všechno si osahat a vyzkoušet. V poloprázdné posilovně vám bude jedno, že ne všechno děláte správně. A až nastoupí „ledňáci“, (ti, kteří se do cvičení pouštějí každý leden a po pár týdnech je to přejde), vy už budete ostřílení cvičenci.

Skvěle se sportuje i venku

Na podzim se dobře cvičí také venku. Dáváte-li přednost běhu, jízdě na kole nebo jakémukoli jinému venkovnímu sportu, teď na to máte nejlepší podmínky. Není už vedro, takže se neutopíte ve vlastním potu, a zároveň nepřiběhnete s jinovatkou na obočí.

Sportování (i vycházky) pod širým nebem obzvláště doporučujeme! Díky čerstvému vzduchu se unavený mozek i zbytek těla krásně okysličí, což je mimo jiné výborná prevence podzimních depresí.

Foto: Alex Yuzhakov, Shutterstock.com

Podzim je ideální chvíle začít se pravidelně hýbat – a to jak ve fitku, tak venku

Zdravé potraviny mají top sezonu

Využijte dobu sklizně. Podzim je královská sezona pro vynikající zdravé potraviny. Pamatujte, že i když hubnete, musíte si hlavně pochutnávat. Teď určitě vsaďte na tyhle dobroty:

  • Čerstvé i sušené ovoce - Dozrávají jablka, hrušky, švestky. Ale dejte si už klidně i datle, fíky, rozinky a další sušené ovoce. Výborné jsou i jedlé kaštany.
  • Zelenina všech barev - Dýně je královnou tohoto období a lze z ní vykouzlit úžasné pokrmy! Dále si užijte pastinák, bílou ředkev, kořenovou zeleninu, červenou řepu, kedlubny, sladké i klasické brambory, květák, křen, houby, cibuli, česnek, zelí... Zeleninu lehce duste nebo vařte a kvaste. Skvělé jsou i zeleninové vývary.
  • Luštěniny - Zařaďte fazole a zejména azuki a cizrnu.
  • Hřejivé bylinky a koření - Už zase pomalu přicházejí ke slovu zázvor, skořice, badyán, hřebíček i kardamom, které zahřejí a odvedou vlhkost. Trávení podpoří máta, kmín, fenykl a šalvěj.

Chybí vám na podzim motivace k hubnutí?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek