Hlavní obsah

Prospěje tělu a kila půjdou dolů: Odlehčete jídelníček a zkuste velikonoční půst s těmito recepty

Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Dnes začíná čtyřicetidenní půst, který potrvá až do Velikonoc, pro věřící má hluboký duchovní význam. Vzdát se masa, alkoholu a sladkostí a odlehčit v předjaří jídelníček je ale zdravá tradice, která prospěje všem bez rozdílů.

Článek

Přiznejme si: žijeme v období nadbytku a je snadné podlehnout lákadlům. Doléhá na nás stres, který zaháníme jídlem a často alkoholem. Období velikonočního půstu je skvělá příležitost zastavit se, vědomě se omezit a ulevit tak tělu i duši.

Půst odstartujte postupně

Nemusíte se do změn vrhat po hlavě: zkuste pro začátek vypustit sladkosti, uzeniny a maso alespoň na pár dní v týdnu. A přidejte do jídelníčku zdravější potraviny. Zařazujte je krok po kroku, i drobná změna se počítá. Místo masa vsaďte na luštěniny, objevte jáhly, pohanku a kroupy. Čím pestřejší strava, tím spokojenější mikrobiom a ten má vliv nejen na naše zdraví a postavu, ale i na dobrou náladu. Co tedy vařit?

1. Skvělé recepty z luštěnin

Nejčastější důvod, proč se vyhýbáme luštěninám, je strach z nadýmání. Dá se mu ale účinně předcházet: luštěniny správně uvařte, zařazujte je do jídelníčku častěji a po menších dávkách. Střevní mikroflóra si rychle zvykne a nadýmání bude minulostí.

K pocitu těžkého žaludku po luštěninách ale přispívá i to, že je v tradiční české kuchyni špatně kombinujeme: čočka s párkem a hrachová kaše s uzeným dají našemu trávení zabrat. Kombinace, která je pro naše tělo nejlíp využitelná, je luštěnina s obilovinou. Že si to neumíte představit?

Luštěninové polévky vylepší hrst pohanky, fazolovou směs se zeleninou zamotejte do tortilly, chilli bez masa nebo voňavé cizrnové kari podávejte s rýží. Z červené čočky připravíte skvělou variaci na boloňskou omáčku k těstovinám, a když se nebojíte experimentů, pusťte se do blízkovýchodní rýže s čočkou nebo do čočkové sekané s ovesnými vločkami.

Skvělým příkladem jsou i luštěninové pomazánky: cizrnový hummus je proslulý, ale skvělá a zdravá je i pomazánka z červené čočky. Na plátku kváskového chleba (a ještě posypaná klíčky či semínky) je dokonalá. Za pozornost stojí i luštěninové mouky: vykouzlíte z nich různé placky a placičky.

2. Přidejte jáhly, pohanku a kroupy

Jsou levné, zdravé a dobře připravené budou chutnat i těm, kdo „zrní“ odmítají jaksi z principu. Nejméně „konfliktní“ jsou jáhly. Když je chcete propašovat do jídelníčku dětem, začněte lákavým jahelníkem nebo jáhlovými šiškami s perníkem. Poté zkuste nákypy a kaše naslano či nasladko: přidejte třeba dušená jablka se skořicí, ořechy nebo strouhanou čokoládu a oslaďte je kapkou medu. Naslano pak orestované houby, vajíčko či osmaženou cibulku.

Pohanka má náročnější chuť, a když ji jenom tak uvaříte, velmi pravděpodobně se s úspěchem nepotká. Začněte proto pohankovou moukou: dobře se s ní pracuje a palačinky, těstoviny či perník z ní jsou bez přehánění výborné. Poté přihoďte hrst pohanky jako zavářku do bramboračky a jiných polévek a když si na její chuť přivyknete, zkuste tradiční kontrabáš.

Kroupy pravděpodobně máte ve spíži ještě od přípravy vánočního kuby: hodí se do česnečky, připravíte z nich chutné krupoto a koneckonců kdo říká, že kuba se musí jíst jenom o Vánocích?

Když už to musí být, přidejte k pokrmům z obilovin kousek opečené slaniny. Místo ní můžete ale zkusit i kostičky opečeného uzeného tofu či celeru, které zakápnete trochou sójové omáčky. Netvrdím, že nikdo nepozná rozdíl, je to ale překvapivě dobrá a zdravá alternativa.

3. Brambory, zelí, cibule a kořenová zelenina

Tyhle suroviny tvořily základ zimního jídelníčků našich předků a existuje tolik jednoduchých a skvělých receptů, že si s nimi do jara bohatě vystačíte. Pokrmy z brambor doplňte zakysanými mléčnými výrobky, kořenovou zeleninu přidávejte všude tam, kam to jde. Nezapomínejte na kysané zelí a červenou řepu.

4. Investujte do zdravých olejů

Peníze, které ušetříte za maso, uzeniny a sladkosti, investujte do kvalitních panenských olejů. Bývají sice dražší, ale kromě nesporných zdravotních benefitů skvěle dochutí různé obilné kaše, polévky a saláty z teplé zeleniny. Jídelníček obohatí lněný, ořechový a makový olej, zkusit můžete avokádový i ten z dýňových semínek. Kupte raději menší množství a skladujete je ve tmě a chladu.

Do jídelníčku zařaďte dobře stravitelné zakysané mléčné výrobky, občas přidejte rybu a nezapomínejte na ořechy a semínka. Hodně pijte, choďte na procházky a věnujte se nejbližším. Omezte čas na sociálních sítích a pokud to zvládnete, zkuste típnout poslední cigaretu, tohle období roku se k tomu skvěle hodí. O Velikonocích budete zdravější, štíhlejší a odpočinutější.

Reklama